browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Szczytnej zwany zamkiem Leśna Skała

 
W niewielkiej odległości na zachód od Kłodzka leży miasto Szczytna, usytuowane w dolinie między Górami Stołowymi a Bystrzyckimi.
 

 
Najwcześniejsze wzmianki o miejscowości datowane są na XIVw kiedy należała do państewka homolskiego. W 1347r wymieniono ją pod nazwą Rukers i nim zmieniono ją na obecną w 1946r, to do końca II wojny światowej widniała jako Rückers.Ze względu na jej położenie na szlaku bursztynowym, rozwinął się tam handel i rzemiosło.
 

Z kolei najwcześniej wspomnianym właścicielem Szczytnej i okolicznych majątków był Jan Crato von Kraffstein- znany lekarz oraz reformator. Jemu zawdzięcza się rozwój miejscowości dzięki powstaniu wielu zakładów rzemieślniczych oraz młyna, tartaku i browaru.
 
 
Rozwój odnotowano też w XVIIw kiedy zaczęła działać pierwsza huta szkła, rozbudowana w XIXw o szlifiernię kryształów, kolejny młyn jak też warsztaty tkackie. Najciekawszym dla mnie miejscem w Szczytnej jest górujący nad miejscowością pałac.
 
 

Leśny Zamek w Szczytnej
 
Ten pałac bardzo dobrze naśladuje średniowieczny zamek, zresztą powszechnie nazywany jest zamkiem. Mowa o neogotyckim pałacu w Szczytnej zwanym Zamkiem Leśna Skała zbudowanym na Szczytniku (589m. n.p.m.).
 
IMG_5312567
 
Powstał w latach 1831- 1837 kiedy to właściciel Szczytnej hrabia von Hochberg zbudował swoją rezydencję w miejscu byłego pruskiego fortu, który został zburzony przez wojsko napoleońskie w 1807r.Ów fort stanowił element systemu obronnego ziemi kłodzkiej i zbudowany został w latach 1790- 1791.
 

Zamek na Szczytniku został zaprojektowany przez pruskiego architekta Karola Schinkla. Budowla była rezydencja magnacką i hrabia planował urządzać tam bale i bankiety wydawane na zakończenie polowań. Najstarsza część została zbudowana w latach 30tych XIXw. Po śmierci hrabiego w 1843r rezydencja stała się własnością jego siostry, która w krótkim czasie sprzedała ją. Zmieniali się jego właściciele i w 1860r kupili ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich przeprowadziła tam gruntowny remont i wybudowano kaplicę, która na początku przeznaczona była tylko dla mieszkańców zamku. Z początkiem XXw budowlę udostępniono do zwiedzania. Podczas I wojny Światowej jeden z dzwonów kaplicy został przetopiony na armaty.
 

W 1929r obiekt stał się własnością Misjonarzy Świętej Rodziny Prowincji Niemieckiej, którzy powiększyli budowlę, rozbudowali kaplicę i rozpoczęli budowę Kalwarii, której z powodu wojny nie dokończyli. Podczas II wojny Światowej zamek był siedzibą Wehrmachtu i stworzono tam luksusowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945r swój sztab miała tam Armia Radziecka, która odchodząc zostawiła wyposażenie i ozdoby.
W latach 50tych włamano się do obiektu. Sprofanowano groby, co spowodowało, że na prawie 30 lat zamurowano kryptę kapliczna. Następnie zamek przejęło państwo i przekazało obiekt w 1966r Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej działający do dziś. W 2007r powstało tam Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej. Ze względu na dobro przebywających tam podopiecznych obiekt jest w większości niedostępny dla zwiedzających. Można za to zobaczyć kaplicę, jedną z wież, otoczenie i nieukończoną Kalwarię.
IMG_5289
IMG_5291
Zamek Leśna Skała na Szczytniku kryje w sobie wiele tajemnic…Podobno istniał tam skarbiec, którego szukano i do dziś nie odnaleziono.
 
 
Nieznany jest również los studni, których nigdzie nie ma. Nie odkryto też żadnych piwnic, choć znajduje się tam jedno podziemne przejście.
 

W pobliżu zamku mieści się bardzo ciekawy taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę Szczytnej i okoliczne góry. Wieść niesie, że przed wiekami rozpalano tam ogniska, które miały ostrzegać mieszkańców doliny przed wrogimi wojskami.
 

Zamek na Szczytniku z lotu ptaka:
https://polskazdrona.eholiday.pl/zamek-na-szczytniku-199.html
 

Autorem akwareli jest Andrzej Woźniak.
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 2