browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Szczytnej zwany zamkiem Leśna Skała

Leśny Zamek w Szczytnej

Ten pałac bardzo dobrze naśladuje średniowieczny zamek, zresztą powszechnie nazywany jest zamkiem. Mowa o neogotyckim pałacu w Szczytnej zwanym Zamkiem Leśna Skała zbudowanym na Szczytniku (589m. n.p.m.).

IMG_5312567

Powstał w latach 1831- 1837 kiedy to właściciel Szczytnej hrabia von Hochberg zbudował swoją rezydencję w miejscu byłego pruskiego fortu, który został zburzony przez wojsko napoleońskie w 1807r.Ów fort stanowił element systemu obronnego ziemi kłodzkiej i zbudowany został w latach 1790- 1791.

Zamek na Szczytniku został zaprojektowany przez pruskiego architekta Karola Schinkla. Budowla była rezydencja magnacką i hrabia planował urządzać tam bale i bankiety wydawane na zakończenie polowań. Najstarsza część została zbudowana w latach 30tych XIXw. Po śmierci hrabiego w 1843r rezydencja stała się własnością jego siostry, która w krótkim czasie sprzedała ją. Zmieniali się jego właściciele i w 1860r kupili ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich przeprowadziła tam gruntowny remont i wybudowano kaplicę, która na początku przeznaczona była tylko dla mieszkańców zamku. Z początkiem XXw budowlę udostępniono do zwiedzania. Podczas I wojny Światowej jeden z dzwonów kaplicy został przetopiony na armaty.

W 1929r obiekt stał się własnością Misjonarzy Świętej Rodziny Prowincji Niemieckiej, którzy powiększyli budowlę, rozbudowali kaplicę i rozpoczęli budowę Kalwarii, której z powodu wojny nie dokończyli. Podczas II wojny Światowej zamek był siedzibą Wehrmachtu i stworzono tam luksusowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945r swój sztab miała tam Armia Radziecka, która odchodząc zostawiła wyposażenie i ozdoby.

W latach 50tych włamano się do obiektu. Sprofanowano groby, co spowodowało, że na prawie 30 lat zamurowano kryptę kapliczna. Następnie zamek przejęło państwo i przekazało obiekt w 1966r Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej działający do dziś. W 2007r powstało tam Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej. Ze względu na dobro przebywających tam podopiecznych obiekt jest w większości niedostępny dla zwiedzających. Można za to zobaczyć kaplicę, jedną z wież, otoczenie i nieukończoną Kalwarię.IMG_5289
IMG_5291Zamek Leśna Skała na Szczytniku kryje w sobie wiele tajemnic…Podobno istniał tam skarbiec, którego szukano i do dziś nie odnaleziono. Nieznany jest również los studni, których nigdzie nie ma. Nie odkryto tam żadnych piwnic, choć znajduje się tam jedno podziemne przejście. W pobliżu zamku mieści się bardzo ciekawy taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę Szczytnej i okoliczne góry. Wieść niesie, że przed wiekami rozpalano tam ogniska, które miały ostrzegać mieszkańców doliny przed wrogimi wojskami.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

96 − = 95