browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Strzybniku

strzybnik
 
Kolejnym pałacem w mojej okolicy jest pałac w Strzybniku i o ile są budowle, na które patrząc ma się nadzieję na odbudowę, tak w przypadku tego obiektu myślę, że nawet nadziei nie ma na jakikolwiek remont. Po jego stanie wnioskuję, że nadaje się jedynie do rozbiórki.

strzybnik

Strzybnik to wieś między Raciborzem a Głubczycami, za Rudnikiem, podobnie jak pałac w Czerwięcicach tylko po przeciwnej stronie. To również stara historycznie wieś, bo wzmianki o niej pochodzą z 1305r kiedy zwana była Strebrnikop.

20110925194847_cf74cf6222300ec5aec0cbf4f759b042

W pobliżu ruin pałacu można zobaczyć : zabytkową kuźnię, czworaki oraz równie zaniedbany park dworski.

DSC_0300
 
 
 
DSC_0269 
 
 
 
 
 
Pałac w Strzybniku powstał w połowie XIXw z inicjatywy Jadwigi Zofii von Drechsler, która w 1792r zapisała w testamencie fundusze na jego budowę.
Nie rozpoczęto jej od razu, ale dopiero na początku XIXw kiedy właścicielem Strzybnika został Joachim Bogumił Fryderyk von Eickstedt ożeniony z Wilhelminą Kloch.

DSC_0293
Po śmierci Joachima pałac odziedziczył najstarszy syn Fryderyk,a po nim jego syn Hugo Julius.
 
 
 
 
Od XIX w właścicielką była Helena von Bischofschausen, a ostatni przedstawiciele tej rodziny: syn Heleny Fritz i jego żona Isabella  opuścili pałac w 1944r.
DSC_0278
DSC_0273
 
Neoklasycystyczny pałac został w 1919r odnowiony i przebudowany. Frontową elewację zdobi ganek wsparty na czterech kolumnach.
 

Otaczał go park krajobrazowy, który dziś jest tylko wspomnieniem: zarośnięty i nawet nie można domyślić się, że rosły tam takie rzadkie okazy drzew jak buk czerwonolistny kasztan jadalny czy platan klonolistny.

DSC_0283
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wraz z zakończeniem II wojny światowej pałac został przejęty przez Skarb Państwa i oddany w zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które odnowiło go w 1961r.

DSC_0288

Gdy PGR upadł, opuszczony obiekt zaczął popadać w ruinę.
Z czasem zakupiła go prywatna firma, która wcale się nim nie interesuje.

DSC_0310
 
 
 
 
 
 
 
Budynek w niczym nie przypomina dawnego pałacu: zawaliły się kondygnacje, zarastany jest przez dziką roślinność i właściwie kwalifikuje się do rozbiórki.
DSC_0308DSC_0302
 
W sąsiedztwie ruin pałacu znajdują się zabudowania folwarczne: neobarokowa kuźnia z 1912r, stajnie, gorzelnia oraz drewniany, dwukondygnacyjny spichlerz z 1815r, które stoją opuszczone i porośnięte krzakami. Jedynie po spichlerzu widać, że pokryto go nowym, mansardowym dachem.
 
 
 

Na uwagę zasługuje stojąca w centrum tych zabudowań wieża zegarowa posiadająca jeszcze do niedawna mechanizm zegarowy,który w niewyjaśnionych okolicznościach pewnego dnia znikł.

DSC_0303
CIEKAWOSTKA:
 
Na tarczy zegara, w miejscu godzin widnieją litery reguły św. Benedykta: Bete u. Arbeite,co oznacza Módl się i pracuj.

 
 
Z dawnej świetności pałacu w Strzybniku pozostało jedynie wspomnienie, ale warto zobaczyć to, co z niego zostało póki jeszcze stoi, by na własne oczy przekonać się jak w krótkim czasie doprowadzony został do ruiny.

DSC_0313

DSC_0315
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Co jakiś czas zawalała się kolejna ściana, balkon i myślę, że teraz to ktoś celowo czeka aż się zawali, by uprzątnąć gruz i mieć grunt pod inny cel. Pałac można obejrzeć z zewnątrz i choć nie jest ogrodzony to wejście jest możliwe, ale tylko na własną odpowiedzialność.
DSC_0265DSC_0284DSC_0287

Galeria


One Response to pałac w Strzybniku

  1. Pasja

    W Strzybniku byłem kilka razy i widać postępujący upadek pałacu i… nie tylko!!! Szkoda!!! Uważam też, że nie jest już do uratowania! Po przeczytaniu strony “Sokoli Szlak” poświęconej temu obiektowi, zmartwiłem się dodatkowo, że “zginął” również mechanizm zegarowy na wieży przy zabudowaniach folwarcznych, który niedawno jeszcze był. W parku, w dość znacznym oddaleniu od pałacu,znajduje się mauzoleum dawnych właścicieli.Jest ono również zdewastowane, z otwartą kryptą, gdzie w wielkim nieładzie, bez jakiegokolwiek szacunku dla zmarłych, poniewierają się resztki doczesnych szczątków zmarłych właścicieli.Skandal!!! Czy gmina lub parafia nie może zadbać o godne zabezpieczenie tego miejsca? Jak widać Strzybnik nie ma szczęścia do zabytków!!! Boję się pomyśleć, co może czekać w niedalekiej przyszłości piękne zabudowania folwarczne,szczególnie zabytkowe czworaki z ciekawym detalem- głową chłopa i kartuszami herbowymi. Miejsce to zasługuje na ratunek i opiekę, bo tak ciekawych zabudowań folwarcznych nie przetrwało za wiele!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27 + = 35