browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Łomnicy k.Zgorzelca

mapka
 
Jadąc z Lubania do leżących przy niemieckiej granicy Radomierzyc zjechałam do Łomnicy, by zobaczyć tamtejszy pałac. Niestety, jego stan daleki jest od tego jaki nadano pałacowi w innej Łomnicy- leżącej w okolicy Jeleniej Góry, choć moim zdaniem, gdyby zadbano o tę budowlę należycie, to przyćmiłaby ona ten drugi.
 
mapka
 
Łomnica leżąca w powiecie zgorzeleckim wspomniana była już w XIVw kiedy należała do rycerskiego rodu von Gritzlau. Kolejni byli Hochbergowie od 1420 do 1454r. W niedługim czasie król Władysław Jagiellończyk przekazał tamtejsze dobra braciom von Gersdoff i wówczas mieścina przeżywała swój rozkwit.
 
1(1)

DSC_0247
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Na początku XVIw we wsi stanął dwór, który przebudowano około 1620r. Renesansowa budowla na planie czworoboku posiadała w narożnikach cylindryczne basteje. W lipcu 1739r strawił ją pożar i na jej miejscu kolejny właściciel- Hans von Seidel wzniósł barokowy pałac- budowlę na planie litery L.
 
DSC_0252DSC_0251
 
 
Kolejnym dziedzicem majątku został w 1825r Karl Christian Israel pełniący funkcję okręgowego komisarza policji.
 
 
W 1841r Łomnicę kupił baron Rudolph von Stillfried-Rattonitz. DSC_0219DSC_0222
Ów posiadacz wielu sudeckich i łużyckich majątków dokonał przebudowy swojej nowej rezydencji.
W przeciągu trzech lat zyskała ona kolejną kondygnację oraz wieżę a to, co możemy dziś oglądać to jedynie namiastka tego, co ongiś cieszyło oczy. Wówczas pałac w Łomnicy stał się główną siedzibą dóbr nowego właściciela zyskując jednocześnie bogaty wystrój wnętrz, które zapełniono drogimi meblami oraz licznymi dziełami sztuki.
 
 
 
Pałac w Łomnicy, w czasie swojej świetności otoczony był pięknym parkiem z wieloma rzeźbami. Znajdowało się tam również XIXwieczne mauzoleum rodziny Schimmelpenning von der Oye: zmarłego w 1849r barona Hansa oraz jego małżonki Marii, która pożegnała ten świat w 1852r podobno uduszona przez miejscowych chłopów we własnej sypialni. Dziś mauzoleum to ruina.

DSC_0229DSC_0234DSC_0239

W 1870r pałac stał się własnością Johanna Augusta Ullricha, po którym w 1913r nastał Wilhelm Schulz-Rose. Pochodzący z Saksonii malarz wystawiał swoje dzieła nie tylko w łomnickiej rezydencji, ale również na wystawach.

DSC_0249

DSC_0254

CIEKAWOSTKA

Pod koniec II wojny światowej na terenie pałacu zdeponowano zbiory biblioteczne pochodzące najprawdopodobniej ze Zgorzelca. Po wojnie pałac rozszabrowano z cennych rzeczy: mebli i dzieł sztuki, a pozostałe książki trafiły do Krakowa.DSC_0220

DSC_0223
Obecnie w pałacu mieszczą się mieszkania, a część budowli jest w tragicznym stanie. Zresztą, zamieszkała również jest obrazem nędzy i rozpaczy z tego, co zobaczyłam na klatce schodowej. Zastanawia mnie ciągle, jak ludzie mogą mieszkać w otoczeniu, do którego niestety doprowadzili.
1(2)
 
 
 
 
Nie chce się wierzyć, oglądając stare fotografie, że kiedyś była to naprawdę piękna budowla.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 11 =