browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Leśnej Baworowie

2
 
Baworowo jest dziś częścią Leśnej- miejscowości leżącej na zachód od Gryfowa Śląskiego. Niegdyś była to samodzielna wieś wspomniana jako Beyerbergk w 1300r, a później jako Beerberg. Podobno założyli ją na prawym brzegu Kwisy koloniści z Bawarii. Do 1815r należała do Prus podczas, gdy Leśna była od 1635r własnością Saksonii.
 
1
 
Najwcześniej wspomnianym właścicielem byli od XVw von Dobschütz’owie, ale nie mieli tam swojej siedziby i dopiero poseł Hans von Bissing nabywszy majątek w 1800r postawił we wsi pałac. Klasycystyczna budowla została w połowie XIXw przebudowana.
DSC_0710

Palac_Baworowo_563554_Fotopolska-Eu
 
Pałac w Leśnej-Baworowie to budowla na planie prostokąta dwukondygnacyjna, posiadająca od frontu i ogrodu trzy kondygnacyjne ryzality wykończone naczółkami. Dziś popada w ruinę, bez dachu, ale kiedyś nakryty był mansardowym dachem z lukarnami. Elewacje zdobiły liczne detale architektoniczne a wnętrza dekoracje sztukatorskie, których resztki podobno są jeszcze widoczne. Przy pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze, dziedziniec folwarczny oraz niewielki, zniszczony park założony podczas budowy rezydencji.
DSC_0701DSC_0707DSC_0712

CIEKAWOSTKA

Podczas wojen napoleońskich, od połowy sierpnia do początku grudnia 1808r, we wsi stacjonowały wojska francuskie. Z kolei 26 sierpnia 1813r rosyjscy kozacy zaatakowali w pobliżu miejscowości wojska napoleońskie, które broniąc się ostrzelały z działa również pałac.

DSC_0700

DSC_0706

Palac_Baworowo_507495_Fotopolska-EuDSC_0713
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej pałac i zabudowania gospodarcze przekazano pod zarząd PGR, które nie dbało o rezydencję i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2000r rozpoczęto prace remontowe chcąc utworzyć w nim ośrodek wypoczynkowy, lecz na planach się skończyło. Pożar jaki wybuch w 2006r zniszczył będącą w i tak nie najlepszym stanie budowlę. Po rozebraniu dachu pozostawiono tylko mury z widocznymi resztkami dekoracji, a obecnie to, co pozostało może obejrzeć jedynie zza płotu.
 
Archiwalne zdjecia dodano dzięki Fotopolska.eu.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3