browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Czerńczycach

Czerńczyce


 
Jadąc z Wrocławia do Świdnicy trafiłam do wsi Czerńczyce wspomnianej już w 1374r. Za Niemca zwana Kapsdorf obecną nazwę otrzymała po II wojnie światowej.
 

 
Najwcześniej wymienionym właścicielem wsi był w 1409r Gunzelius de Seydlicz, którego spadkobiercy byli w jej posiadaniu przeszło 200lat.
 

Za sprawą ślubu córki Dawida von Seydlitza- Anny z Wawrzyńcem von Zedlitz und Leipe w 1633r Czerńczyce powiększyły dobra tego rodu. Zedlitz’owie byli właścicielami majątku do końca II wojny światowej.
 

 
CIEKAWOSTKA

Mało kto zapewne wie, że wprowadzenie w 1788r do szkół matury zawdzięcza się przedstawicielowi rodu von Zedlitz und Leipe- baronowi Karlowi Abrahamowi.
 

Urodzony 4 stycznia 1731r w Czarnym Borze niedaleko Wałbrzycha zmarł w Czerńczycach 18 marca 1793r. Pełnił funkcję pruskiego prezydenta rządu śląskiego, królewskiego ministra stanu oraz ministra sprawiedliwości za czasów Fryderyka Wielkiego. Był dyrektorem Akademii Rycerskiej w Legnicy i wówczas wprowadził w szkołach średnich egzamin będący odpowiednikiem dzisiejszej matury. Miał on umożliwić nie tylko naukę na studiach, ale również podjęcie pracy w administracji państwowej.
 


W 1735r Karol Zygmunt von Zeidlitz und Leipe ufundował w Czerńczycach barokowy pałac. Była to piętrowa budowla na planie litery C pokryta mansardowym dachem oraz z wejściem ozdobionym portalem, nad którym umieszczono herb barona Karola Zygmunta oraz jego żony Ewy Eleonory von Czettritz. W 1845r pałac przebudowano dodając kolejną kondygnację oraz zmieniono dach na płaski. Wnętrza były bogato wyposażone, lecz po tym nie ma już śladu.
 

CIEKAWOSTKA

Pałac w Czerńczycach był siedzibą utworzonej przez Zedlitz’ów w XIXw fundacji Zedlitz-Leipe`sches Fräulein-Stift zrzeszającej szlachetne panny wywodzące się z tego rodu.
 

Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano a pałac należał najpierw do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie do Ludowego Wojska Polskiego.
 
W 1966r przekazany został pod zarząd PGR, które urządziło w nim biura, mieszkania oraz magazyn.
W krótkim czasie budowlę zdewastowano, a opady wlewające się przez zniszczony dach doprowadziły do uszkodzenia stropów. Mimo złego stanu, na parterze jeszcze w latach 80tych XXw działała stolarnia.
 

Dziś pałac jest ruiną i aż trudno uwierzyć, że przetrwał II wojnę światową niezniszczony i jeszcze w latach 50tych był w bardzo dobrym stanie. Do dziś w dość dobrym stanie znajduje się stojący nieopodal pałacu budynek, gdzie urządzono mieszkania.

 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu.
 

Galeria