Między Złotoryją a Świerzawą leży Nowy Kościół– wieś nosząca nazwę Nova Ecclesia istniejąca od średniowiecza, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1228r. Od XIVw istniała jako Neukirch i nazwa ta obowiązywała do czasu, kiedy po II wojnie światowej wieś znalazła się w granicach Polski.
Do 1312r była własnością księcia jaworskiego, od którego nabył tamtejsze dobra ród von Zedlitz. W 1319r wzniesiono zamek, który stał się ich rodową siedzibą.
Kiedy nastały czasy reformacji Nowy Kościół był w XVIw centrum luteranizmu na Śląsku, gdzie powstała pierwsza szkoła dla pastorów.
CIEKAWOSTKA
W tamtejszym zamku, w 1518r uczeń Marcina Lutra- Melchior Hoffman wygłosił pierwsze na Śląsku kazanie reformacyjne. Pamiątką po tym zdarzeniu, ocalałą z pałacu, jest obraz „Kazanie Lutra”, który dziś można zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
W miejscu warowni, na początku XIX stulecia zbudowano neogotycki pałac częściowo otoczony fosą. Mimo, że ucierpiał podczas II wojny światowej planowano urządzić w nim ośrodek zdrowia, ale nie podjęto się jego remontu.
Budowla całkiem popadła w ruinę dodatkowo niszczona przez wandali. W latach 70tych ostatecznie podzielił los podobnych sobie budowli- ruinę zburzono i rozebrano.
Właściwie to nie ma za wiele wiadomości dotyczących historii zamku oraz późniejszego pałacu. Po dawnej warowni pozostała fosa, mur obronny oraz budynek bramny- oba z przełomu XV i XVIw, zaś po pałacu nieliczne fotografie oraz resztki parku.
W okolicy Nowego Kościoła próbowano w XVIIw wydobywać miedź, ale zrezygnowano. Znajdują się tam natomiast największe w Polsce złoża agatów, w większości wydobywane nielegalnie.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu