browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Nowym Kościele

nk
 
Między Złotoryją a Świerzawą leży Nowy Kościół– wieś nosząca nazwę Nova Ecclesia istniejąca od średniowiecza, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1228r. Od XIVw istniała jako Neukirch i nazwa ta obowiązywała do czasu, kiedy po II wojnie światowej wieś znalazła się w granicach Polski.nk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do 1312r była własnością księcia jaworskiego, od którego nabył tamtejsze dobra ród von Zedlitz. W 1319r wzniesiono zamek, który stał się ich rodową siedzibą.

Palac_144329_Fotopolska-Eu-1Palac_697836_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
Kiedy nastały czasy reformacji Nowy Kościół był w XVIw centrum luteranizmu na Śląsku, gdzie powstała pierwsza szkoła dla pastorów.
 
 
 
 
CIEKAWOSTKA
 
 
W tamtejszym zamku, w 1518r uczeń Marcina Lutra- Melchior Hoffman wygłosił pierwsze na Śląsku kazanie reformacyjne. Pamiątką po tym zdarzeniu, ocalałą z pałacu, jest obraz „Kazanie Lutra”, który dziś można zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.Palac_127048_Fotopolska-Eu-1

W miejscu warowni, na początku XIX stulecia zbudowano neogotycki pałac częściowo otoczony fosą. Mimo, że ucierpiał podczas II wojny światowej planowano urządzić w nim ośrodek zdrowia, ale nie podjęto się jego remontu.

Palac_127049_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
Budowla całkiem popadła w ruinę dodatkowo niszczona przez wandali. W latach 70tych ostatecznie podzielił los podobnych sobie budowli- ruinę zburzono i rozebrano. Palac_127050_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
Właściwie to nie ma za wiele wiadomości dotyczących historii zamku oraz późniejszego pałacu. Po dawnej warowni pozostała fosa, mur obronny oraz budynek bramny- oba z przełomu XV i XVIw, zaś po pałacu nieliczne fotografie oraz resztki parku.

Palac_134562_Fotopolska-Eu
 
CIEKAWOSTKA

W okolicy Nowego Kościoła próbowano w XVIIw wydobywać miedź, ale zrezygnowano. Znajdują się tam natomiast największe w Polsce złoża agatów, w większości wydobywane nielegalnie.
 
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − = 83