browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek w Witostowicach

zamek Witostowice_n

Między Strzelinem a Ziębicami, wiedziona na spotkanie kolejnego ciekawego miejsca, trafiłam do wsi Witostowice. Pytając o tamtejszy zamek zostałam skierowana do sołtysa po klucz, bo zamek jest własnością prywatną i właściciel pozwala go zobaczyć. Wchodząc do zamku przeszłam przez dwa mosty i portal bramny, dochodząc do którego minęłam barokową figurę Jana Nepomucena i pozostałe dworskie budynki. Zamek składa się z trzech skrzydeł, dziedzińca wewnętrznego oraz cylindrycznej wieżyczki.

28465117
witostowice

Witostowice to jedna z najstarszych osad na Śląsku. W podaniach wiadomo, że istniał tam gród obronny Ślężan- jeden z piętnastu, które do nich należały. Tam właśnie dane mi było zobaczyć nizinny zamek nawodny, który jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów na Śląsku. witostowice
 
 
 
 
 
 
 
Z lokalizacji można wnioskować, że dawno temu pośród bagien , nad stawem , w trudnodostępnym miejscu mieściła się jakaś kryjówka, która z czasem została przekształcona w obiekt obronny.

DSC_0703
DSC_0770
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z dokumentów historycznych wiadomo, że pierwszym właścicielem tego miejsca był w latach 1250- 1266 niejaki Jan, syn Żerucha. DSC_0706
O zamku książęcym zbudowanym z cegły i kamienia, otoczonym podwójnym murem i fosą, pierwszy raz wspomniano w 1331 kiedy należał do księcia ziębickiego Mikołaja Małego.
DSC_0699
 
 
Z tamtej budowli do dziś zachowała się kwadratowa wieża oraz fosa zewnętrza, która do dziś wypełniona jest wodą z dopływów Oławy co sprawiło, że warownię nazwano zamkiem na wodzie. Wpadłszy w kłopoty finansowe, książę ziębicki zmuszony został do zastawienia go rycerzowi Piotrowi von Domanz.
DSC_0714

DSC_0722

W latach 1463- 1497 zamek w Witostowicach należał do rodziny Stoszów. XVIw przyniósł modę na renesansowe rezydencje , która nie ominęła zamku: został wzmocniony i rozbudowany, powstały fortyfikacje z wałów ziemnych, dobudowano basteje i powstały dwie fosy. W XVII w został dodatkowo otoczony murami obronnymi, które podczas wojny 30- sto letniej były schronieniem dla okolicznej ludności.

DSC_0745
DSC_0762
 
Po śmierci ostatniego z rodu Stoszów zamek przechodził po kolei we władanie kilku śląskich rodów, aż do 1738r, kiedy to stał się własnością Cystersów z pobliskiego Henrykowa. W II połowie zamek nawiedził pożar i odbudowa po nim sprawiła, ze budowla zmieniła swój wygląd. Zamek_997930_Fotopolska-Eu
Cystersi nie cieszyli się długo ze swej własności, bo w wyniku sekularyzacji od 1812r utracili swoje dobra, a zamek przeszedł we władanie władców pruskich a następnie książąt Sachsen- Weimar. Rezydencja otrzymała nowych właścicieli i nowy wygląd, który sprawił, że zamek częściowo stracił swój renesansowy wygląd i walory obronne.
DSC_0733

DSC_0734
DSC_0750

W II połowie XIXw został on poddany kolejnym przeróbkom, przebudowom i taki jego ogólny wygląd pozostał do dziś. Podczas II wojny światowej nie był zniszczony, a dopiero po jej zakończeniu kiedy stał się własnością PGR-u urządzono w nim mieszkania i magazyny. Nie dbano o niego i został kompletnie zdewastowany. Dopiero w latach 1969- 1970 przeprowadzono jego remont.

DSC_0713
 
Od 1994r zamek posiada właściciela, który nie tylko zabezpieczył obiekt, ale również wykonuje w nim drobne prace remontowe i widać, że o niego dba sołtys i mieszkańcy wsi. Właściciel zezwala, by w przyzamkowej kapliczce odbywały się msze.
DSC_0743Zamek_1144990_Fotopolska-Eu
Zamek w Witostowicach jest ciekawym miejscem i cieszę się, że dzięki uprzejmości żony sołtysa otrzymałam klucz i mogłam choć chwilę tam spędzić. Zajrzałam w każdy możliwy zakamarek i tylko szkoda, że wnętrza były zamknięte.Zamek_1144989_Fotopolska-Eu
Warto nadjechać tam będąc w okolicy, bo naprawdę mamy piękne miejsca, które powoli przywracane są do dawnej świetności.
DSC_0755
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − 40 =