browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kujawach

kujawy
 
Między Krapkowicami a Prudnikiem znajdują się Kujawy– wieś, gdzie w średniowieczu osiadł jeden z największych szlacheckich, śląskich rodów- von Beess (Bies). Nazwa wsi nawiązuje do gruntu, na którym powstała- piaszczystego i mało urodzajnego.
 
kujawy
 
 
 
 
 
 
 
W 1863r właścicielem dóbr kujawskich został przemysłowiec z Miechowic koło Bytomia-0 Hubert von Tiele-Winkler, który w krótkim czasie kupił również leżącą nieopodal Mosznę.

pałac-tył-ramka kujawy_palac
 
 
 
 
 
 

W Kujawach pod koniec XIXw powstał pałac rodziny Winkler. Spadkobiercą majątku został syn Huberta- Franciszek, który rozbudował nie tylko pałac w Mosznej, ale i ten w Kujawach.
 
W 1908r rodzina von Tiele- Winkler przeniosła do rezydencji w Kujawach zarząd swojego majątku, który był w jej posiadaniu do 1945r.

 

 
 
 
 
 
 
Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się siedziba Państwowej Stadniny Koni w Mosznej, szkoła podstawowa, biblioteka, a nawet mieszkania. Obecnie jest własnością prywatną, został ogrodzony i niedostępny do zwiedzania.

DSC_0159

Pałac w Kujawach to trzy-skrzydłowa budowla na planie podkowy, której rozbudowa o północne skrzydło nadała mu kształt jaki dziś posiada.DSC_0172
 
 
 
 
 
 
Neobarokowa rezydencja zbudowana z cegły, otynkowana posiada dwie kondygnacje i nakryta jest wysokim dachem mansardowym, w którym uwagę przykuwają lukarny oraz powieki. Wejście do rezydencji zdobi portal podobnie jak w skrzydle zachodnim, nad którym widnieje kartusz herbowy. Trzy skrzydła umieszczone są wokół dziedzińca. Pałac otacza niewielki park, a z nim znajduje się staw oraz zabudowania folwarczne z drugiej połowy XIXw.

265785
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widoczny jest z drogi i mimo że można go podziwiać jedynie zza ogrodzenia, to warto zatrzymać się tam jadąc do Mosznej. W pobliżu można również zobaczyć remontowany pałac w Dobrej, a w Krapkowicach zamek- obecnie siedziba Szkoły Zawodowej.

DSC_0160DSC_0166
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 + = 26