browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Chełmcu

chełmiec
 
W niewielkiej odległości na zachód od Jawora leży wieś Chełmiec, gdzie również nie uświadczymy widoku dawnego pałacu. Najwcześniejsza wzmianka o niej pochodzi z 1202r kiedy zwała się Chelmecz. Przez wieki odnotowano również Helmech, Holoci oraz Kolbnitz.
chełmiec
 
 
 
 
 
 
 
 
Na istnienie nazwy istnieją dwie hipotezy. Wg jednej związana jest z częścią obronnego uzbrojenia- hełmem, zaś inna nawiązuje do starosłowiańskiego słowa chełm oznaczającego wzniesienie bądź też wzgórze.

Palac_128506_Fotopolska-Eu-1Podobno jej założycielami byli koloniści z Niemiec. Wieś znana była z kopalni, gdzie wydobywano miedź i inne kruszce, i gdzie można podobno natrafić na pozostałości po sztolniach.
Palac_128507_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
Jak wiele tamtejszych majątków, tak i ten w Chełmcu należał do Cystersów z Lubiąża. Z informacji otrzymanej od p.Piotra wynika, że wieś od XV do połowy XVIIIw należała do von Schweinichen’ów. Nie wiadomo w czyich później była rękach, ale w jej centrum stał niegdyś pałac, dość spora rezydencja barokowa datowana na XVIIIw.
Palac_128508_Fotopolska-Eu-1
 
Po wojnie jak większość trafiła się niestety PGRowi i podzieliła losy innych- najpierw zniszczona, ostatecznie rozebrana, co uczyniono najpewniej w latach 60tych XXw, zgodnie z ówczesną „ pseudo-porządkową komunistyczną modą”.
Palac_196857_Fotopolska-Eu-1
CIEKAWOSTKA

Wieś Chełmiec znalazłam na liście Güntera Grundmanna, gdzie zdeponowano zasoby Biblioteki Kościoła Św.Piotra i Pawla z Legnicy.
 
Pałac w Chełmcu możemy oglądać dzięki Fotopolska.eu


2 Responses to pałac w Chełmcu

 1. Piotr

  Wieś od XV do Poł XVIII w należała do von Schweinichenów.

  • admin

   Witam i dziękuję za informację- umieściłam ją na stronie.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − = 5