browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kamieniu

kamień
 
 
Jakieś 25 km na wschód od Wrocławia, niedaleko Długołęki i Szczodrego,leży wieś Kamień.
 
kamień
Najwcześniej wspomnianym właścicielem mieściny był niejaki Przeslaus von Menczicz w latach 30tych XIVw.
Palac_165667_Fotopolska-Eu
Później odnotowano: w 1625r von Berka, w 1640r Hansa von Hessena, von Seidlitza w 1641r, 23 lata później Baltazara von Frankenberga, ród von Reibaben w 1700r a 2 dekady potem von Golz’ów. Palac_67725_Fotopolska-Eu-1
Następnie wśród dość często zmieniających się właścicieli Kamienia byli: w XVIIIw- Adolph von Czischwitz, Helene von Blacha; w XIXw von Poser, Friedrich Steinert, niejaki Jerchel, hrabina Laura von Donnersmarck oraz Adolf von Klitzing w latach 70tych, którego spadkobiercy byli ostatnimi posiadaczami majątku przed II wojną światową.
Palac_68098_Fotopolska-Eu-1Palac_68716_Fotopolska-Eu-1
Wiadomo, że w latach 30tych XIXw we wsi znajdował się pałac z folwarkiem. Budowla pamiętająca XIVw została przebudowana przez von Donnersmarck’ów, a projektantem był Karl Lüdeck.
Stajna_palacowa_68621_Fotopolska-Eu
Warto napomknąć, że ten niemiecki architekt urodzony w Szczecinie, zaprojektował też m.in. pałace w: Biechowie, Tułowicach, Kopicach czy Tworkowie.
Palac_68002_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Kamieniu był eklektyczną, dwukondygnacyjną budowlą z pomieszczeniami również na poddaszu, pokrytą spadzistym dachem.
Palac_68003_Fotopolska-Eu-1
Wejście ozdobiono wysuniętym balkonem i umieszczonymi po bokach dwiema kwadratowymi wieżami, które na wysokości dachu przechodziły w sześcioboczne a ozdobione zostały hełmami. W bocznej części znajdowała się oranżeria.
Palac_68716_Fotopolska-Eu-1
Ucierpiał pod koniec II wojny, po której zakończeniu stał się własnością Skarbu Państwa. Z końcem lat 50tych uległ spaleniu i ostatecznie ruinę rozebrano w latach 60tych. Pozostałością po nim prócz zdjęć jest dawny budynek będący niegdyś podobno siedzibą zarządcy dóbr w Kamieniu.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

28 − 22 =