browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Rudołtowicach

rudołt
 
Jadąc z Pszczyny do Czechowic- Dziedzic, na wysokości Goczałkowic- Zdroju zjeżdża się na drogę wiodącą do Rudołtowic. Najstarsza wzmianka w dokumentach o wsi pochodzi z 1495r i 1511r kiedy tamtejsze dobra rycerskie należały do Rudołtowskich.
 
rudołtowice

DSC_0323
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po Rudołtowskich byli Pawłowscy, a w 1783r hrabia Joseph von Zborowsky nabył tamtejszy majątek. Jemu przypisuje się wybudowanie lub rozbudowę w XVIIIw istniejącego już pałacu, bo podobno w Archiwum Książęcym w Pszczynie istnieją plany, z których wynika, że budowla jest o wiek starsza. Być może rezydencję postawiono na miejscu wcześniejszej budowli zniszczonej podczas wojny 30stoletniej.
 
DSC_0321

DSC_0326
 
 
Rokokowy pałac w Rudołtowicach to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta. Pokrywa ją mansardowy dach z lukarnami. W części mieszczącej główne wejście znajduje się ryzalit wykończony trójkątnym przyczółkiem z wyeksponowanym kartuszem z herbami Ostoja i Jastrzębiec.
 
1
 

W 1830r właścicielem majątku została rodzina von Schimonsky, a dwie dekady później baron von Eickstedt, w którego posiadaniu był m.in. Sławików. Gdy zmarł w 1865r wszystko w spadku przypadło wdowie. Po niej w 1876r dziedziczył syn, który w przeciągu dziesięciu lat sprzedał dobra księciu Hansowi Heinrichowi XI von Pless von Hochberg.

CIEKAWOSTKA

Hans_Heinrich_XI._Fürst_von_Pless
 
Hans Heinrich XI, Fürst und Herzog von Pless, Graf von Hochberg, Freiherr von Fürstenstein, bo tak brzmiało pełne nazwisko z tytułami, przyszedł na świat w 1833r. Był najstarszym potomkiem Hansa Heinricha X, który otrzymał Księstwo Pszczyńskie po Anhaltach i żeniąc się z Otylią Filipiną von Stechow zapoczątkował linię rodu Hochbergów z Pszczyny. W 1850r otrzymał z rąk króla Prus dziedziczony tytuł von Pless, który przeszedł na wspomnianego najstarszego syna. Hans Heinrich XI władał majątkiem pszczyńskim od 1855r do śmierci w 1907r. Należy wspomnieć również, że w 1905r kiedy obchodził 50tą rocznicę swojego panowania otrzymał osobisty tytuł herzoga (odpowiednik polskiego wojewody) i odtąd jego pełny tytuł brzmiał: Fürst und Herzog von Pless . Ponadto piastował godność Wielkiego Łowczego Cesarstwa.

DSC_0328
 
Książęta pszczyńscy byli w posiadaniu majątku w Rudołtowicach do 1926r kiedy został on sprzedany i rozparcelowany, a w pałacu powstał hotel dla pracujących przy regulacji Wisły Junaków. Podczas II wojny światowej w rezydencji działał stworzony przez władze niemieckie ośrodek służby pracy Związku Niemieckich Dziewcząt.

DSC_0327
 
Po II wojnie światowej pałac stał się własnością Skarbu Państwa i początkowo działał w nim Uniwersytet Ludowy. Później pełnił funkcje prewentorium dla dzieci energetyków ośrodka wczasowego dla dzieci. Obecnie znajduje się w nim Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących.

Fotopolska_2995 (1)
 
 
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcie udostępnione dzięki fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 − = 20