Jadąc do Dzierżoniowa zatrzymałam się we wsi Roztocznik, by obejrzeć tamtejszy pałac.
Najwcześniejsza wzmianka w dokumentach o wsi pochodzi z 1305r kiedy była własnością klasztorną w czasach, gdy Śląsk należał do Piastów. Później podobno należała do Templariuszy.
Wielokrotnie zmieniali się jej właściciele, ale pierwszym znanym z 1375r był Hannose von Liebenow, natomiast ostatnim do 1945r był major Adolf Graf von Seidlitz- Sandreczki.
Pałac w Roztoczniku powstał najprawdopodobniej dla rodziny von Seherr- Thoss, która pod koniec XVIIIw została właścicielem tamtejszego majątku.
Stanął w miejscu wcześniej istniejącego renesansowego dworu pochodzącego z XVI albo XVIIw, który powiększono pod koniec XVIIIw. W 1910r rezydencję rozbudowano gdy majątek należał już do rodziny Seidlitz- Sandreczki- dzięki temu zyskała ona kolejną kondygnację, ryzalit oraz północne skrzydło.
Do pałacu prowadzi podjazd, a nad głównym wejściem znajduje się balkon z ozdobną balustradą.
Dwukondygnacyjna, murowana budowla powstała na planie litery L- posiada użytkowe poddasze i nakryta jest dwuspadowym dachem z lukarnami. Szczyt zdobi kartusz herbowy z labrami oraz trzymaczami, którymi są dwaj żołnierze. Przy pałacu zachowały się resztki parku krajobrazowego z końca XVIIIw oraz staw.
Po zakończeniu II wojny znajdowała się tam szkoła rolnicza przekształcona w latach 80tych w Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa działający do 2005r. Następnie pałac przeszedł pod Zarząd Powiatu Dzierżoniowskiego, który próbował go sprzedać, co ostatecznie udało się i w 2012r nabył go prywatny inwestor w drodze licytacji (był jedynym, który stanął do przetargu). Miał on w planach stworzenie tam domu opieki dla starszych ludzi, ale póki co wszystko utknęło na etapie planu. Piękna mimo wszystko budowla zarasta, ale i tak nadal cieszy oczy.
Archiwalne zdjęcia dodane dzięki fotopolska.eu