browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Roztoczniku

roztocznik
 
Jadąc do Dzierżoniowa zatrzymałam się we wsi Roztocznik, by obejrzeć tamtejszy pałac.
 

roztocznik
 
 
Najwcześniejsza wzmianka w dokumentach o wsi pochodzi z 1305r kiedy była własnością klasztorną w czasach, gdy Śląsk należał do Piastów. Później podobno należała do Templariuszy.

DSC_0019

Wielokrotnie zmieniali się jej właściciele, ale pierwszym znanym z 1375r był Hannose von Liebenow, natomiast ostatnim do 1945r był major Adolf Graf von Seidlitz- Sandreczki.

Fotopolska_437603

Pałac w Roztoczniku powstał najprawdopodobniej dla rodziny von Seherr- Thoss, która pod koniec XVIIIw została właścicielem tamtejszego majątku.

DSC_0199
 
Stanął w miejscu wcześniej istniejącego renesansowego dworu pochodzącego z XVI albo XVIIw, który powiększono pod koniec XVIIIw. W 1910r rezydencję rozbudowano gdy majątek należał już do rodziny Seidlitz- Sandreczki- dzięki temu zyskała ona kolejną kondygnację, ryzalit oraz północne skrzydło.

DSC_0208

Do pałacu prowadzi podjazd, a nad głównym wejściem znajduje się balkon z ozdobną balustradą.
 
 
 
 
Dwukondygnacyjna, murowana budowla powstała na planie litery L- posiada użytkowe poddasze i nakryta jest dwuspadowym dachem z lukarnami. Szczyt zdobi kartusz herbowy z labrami oraz trzymaczami, którymi są dwaj żołnierze. Przy pałacu zachowały się resztki parku krajobrazowego z końca XVIIIw oraz staw.

DSC_0211

DSC_0219

DSC_0212
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po zakończeniu II wojny znajdowała się tam szkoła rolnicza przekształcona w latach 80tych w Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa działający do 2005r. Następnie pałac przeszedł pod Zarząd Powiatu Dzierżoniowskiego, który próbował go sprzedać, co ostatecznie udało się i w 2012r nabył go prywatny inwestor w drodze licytacji (był jedynym, który stanął do przetargu). Miał on w planach stworzenie tam domu opieki dla starszych ludzi, ale póki co wszystko utknęło na etapie planu. Piękna mimo wszystko budowla zarasta, ale i tak nadal cieszy oczy.

Fotopolska_388095
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodane dzięki fotopolska.eu
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − = 55