browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Łosiowie

łosiów
 
Jadąc z Brzegu do Opola zatrzymałam się w Łosiowie, by zobaczyć tamtejszy pałac. Pierwszy raz wieś wspomniano w dokumencie biskupa wrocławskiego w 1189r. Pierwotnie zwała się Lossina, Heidedorf, co przetłumaczono jako „Wieś na łące, wrzosowisku”, a później zgermanizowana na Lossen straciła poprzednie znaczenie.
 
łosiów
 
 
 
 
 

Z początkiem XIIIw Łosiów był siedzibą Zakonu Joannitów, z którym losy związane były aż do 1810r.

DSC_012811-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś była dwukrotnie zniszczona przez wojska husyckie: w 1428 i 1429r oraz podczas wojny 30-letniej.

CIEKAWOSTKA

2 Bracia z Zakonu Joannitów zwani byli również Kawalerami Maltańskimi lub Rodezyjskimi. Zakon powstał w 1070r w Jerozolimie, a jego oficjalna nazwa to „Zakon Rycerski Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego”. Od 1083r występowali jako Joannici, a gdy osiedlili się na wyspie Rodos zmienili nazwę na „Kawalerzy Rodezyjscy”. W XVIw przenieśli się na Maltę i odtąd zwano ich „Kawalerami Maltańskimi”. Na Śląsk przybyli w połowie XIIw. Posiadają herb: krzyż z rozwidlonym zakończeniem na czerwonym tle tzw. Krzyż Maltański, którego osiem rozwidleń symbolizuje osiem błogosławieństw.

small-knights-hospitaller-1160-to-1305
Od XIIIw w Łosiowie swoją siedzibę miała komturia zakonu mieszcząca się najprawdopodobniej w tzw. starym zamku. Zwano tak klasztor- szpital, który nie przetrwał do dziś, bo został zburzony w latach 70tych XXw. Obecny pałac w Łosiowie powstał w XIXw i pomimo kilku przebudowań zachował swój klasycystyczny styl. Podczas przebudowy z początku XXw dobudowano pałacową wieżę.

DSC_0095
 
 
Po sekularyzacji Zakonu Joannitów z 1810r właścicielem majątku został hrabia Ludwig York von Wartenburg. Pruski generał otrzymał tamtejsze dobra za zasługi w wojnie z Napoleonem, lecz cztery lata później przeniósł się do wygodniejszej i bogatszej rezydencji w Oleśnicy Małej, a nowym właścicielem Łosiowa został Heinrich von Rauk. Po nim od 1845r dobra przejął Johann Gotfried Brieger.

DSC_0093
 
 
 
 
DSC_0108
 
 
 
 
 
Ostatnim właścicielem byłego majątku Joannitów prawie do końca II wojny światowej była rodzina Moll. Silvius Moll- przemysłowiec z Brzegu- kupił tamtejsze dobra w 1886r. Jego najstarszy syn Wilhelm ożenił się rok później z Alicją von Reuss. Z czwórki ich dzieci najstarszy syn- imiennik dziadka był ostatnim z rodziny mieszkający z żoną i dwoma synami w pałacu w Łosiowie.
DSC_0109
 
 
 
 
6
 
 
 
 
W czasie II wojny światowej w pałacu na krótko swoją siedzibę miało SS, a wraz z jej zakończeniem stacjonowali tam przez kilka lat Rosjanie. Podobno zastali oni pałac kompletnie wyposażony, ale odchodząc zostawili go zdewastowanym: meble spalono, a dekoracje zniszczono.
5
 
 
 
 
 

Po wojnie Łosiów włączono do Polski.
DSC_0100
 
 
 
W pałacu utworzono przedszkole, były tam również mieszkania pracownicze. Pod koniec lat 60tych XXw stał się siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Rolniczego, następnie był filią Wrocławskiej Akademii Rolniczej. W latach 90tych część pałacu- pierwsze piętro dzierżawiła Spółka Cukrowa.
 
 
Obecnie jego gospodarzem jest Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

DSC_0121

DSC_0098
 
Patrząc na pałac w Łosiowie odnosi się wrażenie jakby składał się z kilku połączonych z sobą części o różnej wysokości. Posiada dwa skrzydła, sześciokątną wieżę, dwa ganki z tarasami, oranżerię oraz portyk z kolumnami wykonanymi z piaskowca. Nakryty jest dachem o różnej wysokości, w którym umieszczono okna zwane powiekami. Na elewacji widoczne są liczne zdobienia- ornamenty ze sztucznego kamienia.
 

Pałac otacza park z wieloma drzewami i krzewami egzotycznymi- pochodzącymi z Azji, Dalekiego Wschodu, Ameryki oraz znad Morza Śródziemnego. Najstarsze mają ponad 250 lat.
p9

DSC_0125
Nieopodal pałacu uwagę przykuwa głaz narzutowy, przy którym podobno rozstrzelani zostali jeńcy francuscy pracujący w majątku i we wsi podczas II wojny światowej. W parku do lat 90tych XXw znajdowały się ich groby.
1
W pałacowym parku zachowały się do dziś sztuczne ruiny najprawdopodobniej zameczku, które wspomniane zostały w przewodniku z 1910r. 22
 
 

Z pozostałymi resztkami dawnej bramy wjazdowej związanych jest kilka historii. Podobno to właśnie tam po wojnie rozstrzelany został Żyd Franc. Kolejna mówi, że w pobliżu niej pochowano jednego z jeńców francuskich, który był zakochany,z wzajemnością zresztą, w Hildegardzie, której mąż odpowiedzialny był podobno za jego rozstrzelanie.
 
Hildegarda uciekła przed nadchodzącą Armią Rosyjską do Niemiec zabierając z sobą dzieci i właśnie wtedy doszło do tragedii. Gdy zmarł jej mąż odwiedziła to miejsce. 21
Według następnej, w średniowieczu znajdował się tam grobowiec von Fischersbacha nazywanego jeźdźcem bez głowy, o którym opowiada legenda sięgająca czasów po wojnie 30stoletniej.

DSC_0112
 
Właścicielem dóbr, do których należał również Łosiów był von Fischersbach- człowiek bezlitosny, któremu przyjemność sprawiało krzywdzenie poddanych. Nie liczył się z nikim, nikomu nie pomagał, a samolubstwo i awanturnicze życie sprawiło, że skłócony był nawet z najbliższą rodziną. W ciągu dnia nie opuszczał posiadłości, za to nocą pędził przez wieś na koniu ze sforą siedmiu psów.łosiów
Co noc pokonywał tę sama trasę, by przy kapliczce za Łosiowem pomodlić się i by potem z nieodległego wzniesienia obserwować swoje dobra. Gdy tylko ktoś się do nich zbliżył przeganiany był za pomocą psów.
W Fischersbachu dopatrywano się sił nieczystych, więc gdy pewnego dnia znaleziono go martwym, odcięto mu głowę, a ciało pochowano właśnie przy wspomnianej bramie.
Od tamtej pory mieszkańcom wsi ukazywał się nocą jeździec bez głowy pędzący na koniu, któremu towarzyszyły rozwścieczone psy.

DSC_0115

DSC_0118

DSC_0120

To jedna z legend związanych z Łosiowem i nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tyle ciekawych historii zwiazanych jest z tym miejscem. Warto więc, będąc w okolicy, zatrzymać się i obejrzeć nie tylko pałac, ale również jego otoczenie.

DSC_0123
W okolicy Łosiowa znajduje sie kilka ciekawych miejsc: pałac w Naroku, Janowie i Niewodnikach, jak również zamek w Brzegu.
 
 

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
Palac_1208365_Fotopolska-Eu-1

Palac_1208366_Fotopolska-Eu-1

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 6 =