Niedaleko Raciborza, między Rudnikiem a Polską Cerekwią, leży wieś Modzurów. Wspomniano o niej już w 1274r w dokumentach księcia opolsko- raciborskiego Władysława II, kiedy panem tych ziem był niejaki Stefan z Modzurowa. Ziemie te należały również do książąt raciborskich, zakonu dominikanek oraz śląskiego rycerstwa.
Nazwa pochodzi od słowa Mosurau, co wg niemieckich językoznawców oznacza „miejsce mokre i bagniste”.
W 1829r panem majątku został rotmistrz Wilhelm Traugott von König, a po nim- w 1856r odziedziczył go syn Oswald, który w dokumentach występował jako Herr auf Mosurau czyli Pan na Modzurowie.
To z jego inicjatywy zbudowano we wsi pałac , który właśnie był celem mojego tam pobytu, a dzięki uprzejmości właściciela miałam okazję zobaczyć go z zewnątrz i wewnątrz.
Neogotycki pałac rodziny von König wybudowany został w 1864r. Dwukondygnacyjna rezydencja na planie prostokąta została wzniesiona z cegły i otynkowana. Posiada osiem bocznych, trójkondygnacyjnych wież, których wykończenia-krenelaż (tzw. zęby) i odrestaurowane sterczyny przykuwają wzrok.
Nad drzwiami wejściowymi znajdują się okna zamknięte późnogotyckimi łukami, nad którymi mieści się rodowy herb.
Po wejściu do wnętrza oczom ukazuje się hol i schody, ale to nic w porównaniu z tym co zobaczyłam gdy weszłam na piętro i spojrzałam na sufit. Oczom ukazał się przepiękny, kolorowy witraż z roślinnymi elementami.
Pałac otacza park z aleją grabową i wieloma ciekawymi okazami drzew oraz krzewów.
Jak dowiedziałam się od właściciela ma on w planie przywrócenie mu dawnego wyglądu w stylu angielskim, ale wszystko wymaga czasu oraz nakładu środków.
W parku znajduje się płyta nagrobkowa Viktora von Königa, będące w ruinie mauzoleum z połowy XIXw oraz neogotycka kapliczka z 1890r. Ciekawostką jest, że kapliczka ta posiada datowany na 1300r wbudowany kamienny maswerk czyli dekoracyjny wzór architektoniczny używany do wypełnienia np. górnej części gotyckiego okna. Ten pochodzi z okna dawnego kościoła w Modzurowie, który rozebrany został w XIXw.
W 1884r rezydencja stała się własnością Hansa von König- rotmistrza w stanie spoczynku, Kawalera Krzyża Żelaznego.
Ostatnimi właścicielami pałacu i tamtejszego majątku była Marguerite- przedstawicielka rodu von König i jej mąż Ehrenreicha von Manstein. Pobrali się w latach 30- tych XXw i władali swoim majątkiem do czasów nacjonalizacji po II wojnie światowej.
Obecnie w pałacu znajduje się siedziba DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o. z/s w Choryni– lider w produkcji i sprzedaży nasion zbóż w Polsce (więcej na stronie www.danko.pl) – i obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Można wprawdzie zobaczyć budowlę od strony parku, albo mieć szczęście i zapytać bezpośrednio o zgodę właściciela i wówczas zobaczyć wnętrze.
Pałac w Modzurowie jest budowlą, która posiada rzadko spotykany w Polsce styl neogotyku angielskiego. Ten 150-cioletni obiekt robi wrażenie, zachwyca pięknem i świetnym stanem w jakim się znajduje, a zawdzięcza to właścicielowi, który we współpracy z konserwatorem zabytków dba, by jak najdłużej cieszył oczy swym pięknem.
Archiwalne zdjęcia dodano dzieki Fotopolska.eu
wirtualna wycieczka http://www.turystyka.subregion.pl/_files/panoramy/kulturowa/panorama20/1_f.html