Świerklaniec to miejscowość w województwie śląskim, na wschód od Tarnowskich Gór, a jego nazwa pochodzi od słowa „świerk” i związana jest z lasem świerkowym, w którym okoliczni mieszkańcy znajdowali schronienie w czasie niebezpieczeństw.
Właśnie tam mieści się Pałac Kawalera, a dawniej znajdował się również pałac rodziny Donnersmarck oraz zamek piastowski. Pozostał do dziś jedynie Pałac Kawalera, a pozostałych dwóch budowli niestety już nie ma, ale postanowiłam o nich właśnie wspomnieć najpierw, a na końcu dopiero opiszę pozostały do dziś pałacyk.
Pałac w Świerklańcu wybudował w 1876r. Guido Henckel von Donnersmarck. Był to prezent dla żony Blanki de Paiva. Nowa rezydencja zwana „Małym Wersalem” zaprojektowana została przez nadwornego budowniczego Napoleona III- Hectora Lefuela, który był twórcą Luwru. By budowla dobrze trzymała się na podmokłym gruncie wbito w ziemię na głębokość 10m ponad 2000 dębowych pali. Wnętrza zaprojektowane i wyposażone zostały pod okiem artysty Charlesa Rissigneuxa . Urządzał je również Emmanuel Fremiet zgodnie z modą francuską, a rezydencja posiadała 99 pokoi. W 1945r pałac spłonął, a jego ruinę rozebrano w 1961r.
Z pałacu pozostała tylko brama, która zdobi dziś wejście do chorzowskiego ZOO oraz taras, ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami wykonanymi przez Fremieta a wymyślonymi przez Hektora Lefuela.
Pośrodku głównego basenu znajduje się fontanna przedstawiająca trzy Gracje podtrzymujące sferę. Przy dwóch bocznych basenach można podziwiać pochodzące z 1872r odnowione, żeliwne rzeźby przedstawiające zwierzęta: pelikana i rybę, strusia i węża, jelenia i niedźwiedzia oraz konia i lwicę.
Nieopodal pałacu stał stary zamek, rozgrabiony i zniszczony w 1945r. W 1960r podjęto decyzję o rozebraniu spalonych pozostałości budowli i odrestaurowanie murów z czasów średniowiecza, które przy okazji odsłonięto. Pomimo, że wydano decyzję nakazującą jego odbudowę Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach zleciło rozbiórkę ruin. Wysadzono pozostałości we wrześniu 1962r, a gruz uprzątnęła miejscowa ludność mając w zamian możliwość wykorzystania go na własny użytek . O sytuacji tej dowiedział się po czasie Wojewódzki Konserwator Zabytków i nie można było już nic zrobić. Znalazłam zdjęcie owego zamku z 1930r i postanowiłam tylko wspomnieć o jego historii.
W średniowieczu, w miejscu owego zamku znajdował się zamek należący do Piastów. W wyniku podziału ziem przez króla Czech Karola IV w 1369r okolice Świerklańca łącznie z zamkiem przypadły księciu Konradowi I Oleśnickiemu. Gdy w 1475 ziemię bytomską zajął król Węgier Maciej Korwin trafiła ona w 1477r Janowi z Zerotina jako zastaw. W 1498r kupił to wszystko Jan II Dobry z rodu Piastów. Wiadomo, że w 1513r zamek w większej części był budowlą drewnianą, a murowany był tylko eliptyczny mur i piwnice. Od 1526r zamek w Świerklańcu i Bytom stał się własnością dynastii Hohenzolern.
Od 1620r zamek na krótko dzierżawił Jan Siekwieciński, by po trzech latach zostać główną siedzibą kolejnego wielkiego rodu- Henckel von Donnersmarck. Po podziale na linie w 1671r był do 1945r został własnością linii świerklaniecko- tarnogórskiej i to właśnie za jej czasów był przebudowany na styl neogotycki. W niedługim czasie właściciel przeniósł się do nowo wybudowanej rezydencji- pałacu, który znajdował się w głębi parku, a zamku urządzono biura Dyrekcji Generalnej dóbr księcia Donnersmarcka.
Zachowane elementy architektonicznie z zamku przeniesiono do Zabrza: dwie rzeźby lwów umieszczono przy wejściu do parku przy ul. 3 Maja w Zabrzu.
Do dzisiejszych czasów dotrwał Pałac Kawalera, usytuowany kilkadziesiąt metrów od dawnego pałacu.
Zbudowano go w latach 1903- 1906 według projektu Ernesta von Ihne specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który był częstym gościem u Donnersmarcków ze względu na udział w polowaniach. W latach 1924- 1937 mieszkał tam Feliks Calonder- przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska. Dziś mieści się w nim hotel i restauracja, a wcześniej był administrowany przez resort górnictwa.
Niedaleko tego pałacyku mieści się amfiteatr– ocalała pozostałość po Donnersmarckach. Jest to pawilon koncertowy z początku XXw, który jest tylko częścią dawnej muszli koncertowej.
Pałac Kawalera otacza park z XVIIIw, którego poprzednikiem był założony w latach 1670- 1680r przez ród Henckel von Donnersmarck park w stylu renesansowym. Wkomponowano w jego przestrzeń rzeczki, kanały i stawy, a w wielu miejscach znajdują się mostki, z których każdy jest inny.
Otaczający Pałac Kawalera park to idealne miejsce dla odpoczynku.
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki fotopolska.eu
Dzięki za trop świerklanieckich lwów.
Piękne miejsce na relaks.Można pospacerować,popływać kajakiem.
Racja. Pozdrawiam 🙂