Nakło Śląskie to miejscowość, w której zatrzymałam się jadąc ze Świerklańca do Tarnowskich Gór, a celem było zobaczenie i uwiecznienie znajdującego się tam pałacu.
Miejscowość powstała ok. 1481r kiedy tereny te nabył niejaki Szczepan. Źródła historyczne podają, że miał on tam swoja siedzibę „w postaci ziemnego gródka stożkowego z wieżą”. Podobno w XVIw istniał w Nakle Śląskim zamek rycerski.
Z końcem XVIIw dobra były w rękach rodu Henckel von Donnersmarck. Następnie w XIXw właścicielem został kuzyn księcia Guido ze Świerklańca- hrabia Hugon I z Siemianowic. Był on jednym z najbogatszych magnatów przemysłowych na Śląsku i to on wzniósł pałac w Nakle i zarządzał nim do śmierci w 1890r.
Pałac w Nakle Śląskim najprawdopodobniej w miejscu dawnego dworu zbudował wspomniany Hugon I Henckel von Donnersmarck. Mówi się, że dokonał tego dla swojej drugiej żony ponieważ został ukończony w 1858r, w niecały rok po śmierci pierwszej żony. Uważa się to tylko za legendę.
Druga żona została właścicielką dóbr w 1905r.
Gdy zmarła, dzieci Hugona z pierwszego małżeństwa sprzedały posiadłość z wyjątkiem pałacu.
Kolejnym właścicielem pałacu był Łazarz IV- najstarszy syn Hugona, który uważany jest za założyciela nakielskiej linii Henckel von Donnersmarck. Ciekawostką jest, że to dzięki niemu powstał tamtejszy kościół, a jego żonie zawdzięcza się powstanie Domu Sierot, który prowadziły siostry Boromeuszki.
W 1921r Nakło Śląskie z tamtejszą ziemią zostało przejęte przez II Rzeczpospolitą, a Hencklowie nadal zamieszkiwali pałac.
Ostatnim panem rezydencji był Łazarz V i gdy do Nakła zbliżał się front wyemigrował z rodziną do Szwajcarii. Wiadome jest, że nigdy nie przyjęli oni niemieckiego obywatelstwa i do śmierci w 1991r Łazarz V posługiwał się polskim, przedwojennym paszportem.
Gdy wojna dobiegła końca państwo polskie przejęło dobra rodu Donnersmarcków. W pałacu urządzono Szkołę Rolniczą, która miała tam swoją siedzibę przez 60lat. Od 1999 do 2005r pałac dzielił pomieszczenia z nowym właścicielem- Powiatem w Tarnowskich Górach.
Następnie w latach 2006- 2010 znajdowała się tam galeria sztuki.
Gdy utworzono tam Centrum Kultury Śląskiej wówczas w latach 2010- 2012 przeprowadzono tam gruntowny remont.
Nie wiadomo kto zaprojektował budowlę, ale neogotycki pałac nawiązuje stylem do budowli angielskich Tudorów.
Po śmierci Hugona- Łazarz IV nieco go przebudowano podnosząc wieżę i nadając budowli obecny kształt.
To piękny pałac, a jego wieżyczka kojarzy mi się z wieżyczką budowli Disneya.
Był na liście obiektów, jakie zostały zaoferowane do sprzedaży Michaelowi Jacksonowi.
Nakło Śląskie jest kolejnym ciekawym miejscem na Górnym Śląsku, które warto zobaczyć, bo dowodzi, że ten region to nie tylko kopalnie i przemysł.
WIRTUALNA WYCIECZKA
http://www.qtvr-poland.com/panoramas/256,1538.html
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
Zapraszamy do ponownych odwiedzin Centrum i zrobienia nowych zdjęć wnętrz. W Centrum dzieje się bardzo wiele – polecam stronę http://www.cekus.pl, a będzie wiadomo wszystko!
Dziękuję bardzo i chętnie skorzystam z zaproszenia 🙂
Pozdrawiam.
Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?
Witaj 🙂
Jeśli chodzi o pałac w Nakle Śląskim to sama jestem ciekawa co dalej?
Pozdrawiam 🙂