W niewielkiej odległości na wschód od Oleśnicy, przy głównej drodze S8, leżą Cieśle. Wieś po raz pierwszy wspomniano jako Czessel na początku XIVw. Odnotowano ją również jako Cesslawicz, a za Niemca Zessel. Podobno jej nazwa ma związek z imieniem założyciela wsi- Czesława.
Wśród późniejszych właścicieli dóbr rycerskich odnotowano: na początku XVIw rodzinę von Slywen, w kolejnym stuleciu Justusa von Kospoth’a oraz rodzinę von Salisch, zaś w XVIIIw hrabinę von Promnitz, von Kaspoth’ów, von Trützschler’ów oraz przedstawicieli rodów: von Strachwitz, von Nostitz i von Reichenbach.
Od tych ostatnich Cieśle w 1832r kupił kapitan Leopold von Schelicha i jego spadkobiercy byli panami majątku do zakończenia II wojny światowej. Ostatnim z rodu był Rudolf będący nie tylko niemieckim dyplomatą, ale również działaczem opozycji antyhitlerowskiej. Za swoją działalność aresztowało go Gestapo i został stracony w grudniu 1942r.
Z końcem XIX wieku wymieniono dwa majątki: Zessel Ober i Nieder- Górny i Dolny.
Nieistniejący pałac w Cieślach zbudowano w 1728r dla Anny von Salisch. Przy nim istniał folwark i w sumie to by było na tyle jeśli chodzi o historię budowli. Pałac spalił się w 1945r, ale nic nie wiadomo w jakich okolicznościach.
Ruinę następnie rozebrano i do dziś po dawnym założeniu pozostały zabudowania gospodarcze oraz nieliczne fotografie udostępnione dzięki Fotopolska.eu.