Prószków– z niemiecka Proskau, zwany rónież Prosków- miejscowość leżąca niecałe 10 km na południe od Opola. Wzmiankowany już w 1250r, prawa miejskie uzyskał w 1560r. Na przełomie XIX i XXw utracił je, by ponownie odzyskać w 2002r.
Podobno w Prószkowie istniała drewniana warownia, co jednak nie zostało potwierdzone.
Książę opolski Bolko II dał wieś i okoliczne ziemie jednemu ze swoich dworzan Beldo de Proscowi, który otrzymał również przywilej wydobywania rudy żelaza. Jego potomkowie przybrali sobie nazwisko Prószkowski i uczynili miejscowość swoją siedzibą rodową. Tak więc do 1769r był w posiadaniu rodziny Prószkowskich- Leopold Prószkowski zbudował tam pierwszą w Europie fabrykę fajansu, którą zamknięto w 1853r.
Budowę zamku w Prószkowie rozpoczęto w 1562r z inicjatywy barona Jerzego Prószkowskiego będącego wysokim urzędnikiem cesarskim. Budowla ta łączyła w sobie cechy reprezentacyjne z elementami obronnymi. Podczas wojny trzydziestoletniej został spalony przez wojska szwedzkie, po zakończeniu której podjęto się jego odbudowy. Nad pracami czuwał mediolański architekt Jan Seregano i wówczas zamek utracił wiele cech pierwotnej budowli.
Do dziś zachowały się tarcze herbowe Prószkowskich, na dziedzińcu basen fontanny marmurowej datowanej na XVIIIw, a na ścianach zewnętrznych pozostałości scen batalistycznych i mitologicznych wykonane techniką sgraffitową.
Po śmierci Leopolda Prószkowskiego w 1769r, który zginął w pojedynku i był ostatnim z rodu, zamek stał się własnością morawskiej rodziny Dietrichstein’ów. W jej władaniu był do 1783r, kiedy to zakupił go król pruski Fryderyk II. Podobno, aby go kupić król Prus wybił specjalne monety, a powodem była cena zakupu ustalona na 333 333,3 talarów.
CIEKAWOSTKA
„Wiedząc, że nie ma monety 1/3 talara Dietrichstein’owie liczyli na zniechęcenie króla do kupna. Zapomnieli jednak, że Fryderyk miał w Berlinie własną mennicę i nakazał wybicie odpowiedniej monety”.
W latach 1845- 1847 część obiektu została zaadaptowana na Akademię Rolniczą, a kiedy ta została rozwiązana, pomieszczenia dostosowano do potrzeb szpitala. Pod koniec II wojny światowej na zamku swoje schronienie znalazł obraz matki Boskiej Piekarskiej, ukrywany przed Armią Czerwoną. Obecnie znajduje się tam Dom Pomocy Społecznej.
Ciekawostką jest, że kula na jednej z wież zamkowych zawiera podobno dokumenty z XVIIw, które umieścił tam podczas odbudowy cieśla Mateusz Wagner. Wszystko okaże się, gdy wieże zamkowe zostaną poddane odnowieniu, co jest w planach.
W Prószkowie można zobaczyć również barokowy kościół, kamieniczki w rynku oraz dawny kościół ewangelicki.
Zamek w Prószkowie z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/zamek-w-proszkowie-50.html
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu