Dolny Śląsk usłany jest zamkami, pałacami i dworami, by jednak do niektórych trafić trzeba nie byle wysiłku, bo często zwyczajnie brak oznaczeń – jakby komuś zależało, by nikt spoza mieszkańców tam nie dotarł. Tak właśnie było w przypadku wsi Dobrogoszcz, gdzie znajduje się pałac, a której nazwa oznacza „dobry, życzliwy dla gości”.
Dobrogoszcz wspomniano w dokumentach w połowie XVw. W tym też wieku był własnością von Czirnów, których majątki znajdowały się w okolicy Strzelina. Od następnego wieku aż prawie do końca XIXw zmieniali się dość często właściciele, spośród których warto wspomnieć rodzinę von Zettritz oraz von Richthof.
W 1887r majątek w Dobrogoszczu kupił Heinrich Rohde auf Kurtwitz i rodzina ta była ostatnim właścicielem przed końcem II wojny światowej. Po jej zakończeniu przejęty został przez Skarb Państwa i oddany PGRowi.
Niewiele wiadomo o budowli, która przetrwała do dziś. Pałac w Dobrogoszczu to nic innego jak przebudowany i przystosowany do zamieszkania w 1797r budynek gospodarczy. Za ostatniego przedwojennego właściciela w 1937r był ponownie przebudowany, a po wojnie remontowany. Dziś ma prywatnego właściciela, jest ogrodzony, ale dzięki uprzejmości gospodarza można podejść i zobaczyć z bliska.
Pałac w Dobrogoszczu to skromna, dwukondygnacyjna budowla z kamienia i cegły powstała na planie prostokąta. Całość pokrywa mansardowy dach z lukarnami i powiekami. Bardziej przypomina dwór niż typowy pałac, do cech którego przywykliśmy: wieże, zdobienia, herby- tego wszystkiego tu nie ma. Otaczają go zabudowania folwarczne, a do wszystkiego przylega niewielki, dziewiętnastowieczny park.