Na południe od Łańcuta leży wieś Hadle Szklarskie, gdzie trafiłam na odnowiony pałacyk. Początkowo istniała jedna wieś Hadle założona przez bojara ruskiego Ludomira Wołoszczyna, który otrzymał w 1377r stosowny przywilej od generalnego starosty ziem ruskich Władysława Opolczyka. Nazwa pochodzi od istniejących tam hut szkła. XVw przyniósł podział wsi i w ten sposób powstały Hadle Szklarskie i Hadle Kańczuckie. Majątek, w skład którego wchodziła również ta wieś, należał następnie do Pileckich oraz Stadnickich, a w XIXw obie wioski kupiła hrabina Chumnicka z Chumnic. We wsi znajdował się wówczas drewniany dworek, który stoi do dziś przy wjeździe na teren dworski.
CIEKAWOSTKA
Podczas powstania styczniowego część powstańców znalazła schronienie w miejscowej cerkwi, którą podpalono, a powstańców wymordowano. Spoczęli na przy cerkiewnym cmentarzu. Ówczesna właścicielka majątku pozwoliła ludności napływającej ze wschodu na zbudowanie nowej świątyni, na którą podarowała nawet materiał.
Po powstaniu styczniowym hrabina Chumnicka wyjechała do Lwowa, a swój majątek łącznie z drewnianym dworkiem sprzedała Piotrowi Łastowieckiemu herbu Laryssa, który na przełomie XIX i XXw wzniósł we wsi murowany dwór. W jego sąsiedztwie znajdowały się: kuźnia, stajnie, oranżeria oraz drewniana oficyna, a poza tym dzięki niemu zaczął działać młyn oraz tartak, a za wsią powstały cztery stawy rybne.
Przy dworze widoczne były pozostałości ziemnych fortyfikacji i tam właśnie w 1870r stanęła dworska kaplica.
CIEKAWOSTKA
Gdy rozpoczęła się I wojna światowa Piotr Łastowiecki razem z rodziną wyjechał do Wiednia, ale powrócił do majątku w czerwcu 1915r. Zmarł 10 czerwca 1929r we lwowskim szpitalu.
Po śmierci majątek stał się własnością jego syna Antoniego, w którego rękach był do czasów kolejnej wojny. Podobno, gdy uciekał z dworu zabrał ze sobą ważne dokumenty. Zmarł w 1973r.
Dwór w Hadlach Szklarskich stanął na niewielkim wzniesieniu w miejscu wcześniejszej murowanej budowli. Otacza go XVIIIwieczny park rozbudowany na przełomie wieków XIX i XX, któremu uroku dodaje staw zasilany wodą z pobliskiego potoku. Parterowa budowla z piętrową częścią środkową projektu Józefa Gałęzowskiego pokryta jest czterospadowym dachem posiada w części frontowej duży taras z balustradą, z kolei od strony ogrodu uroku budowli dodaje półkolisty ryzalit z balkonem. Do otaczającego go wspomnianego wcześniej parku wiodą dwie bramy wjazdowe i przy jednej stoi stary drewniany dwór.
Po II wojnie światowej dwór z otaczającymi go budynkami stał się własnością Skarbu Państwa i zarządzany był przez MSW, a następnie przez NSZZ Policjantów. Od 2007r należy do Gminy Jawornik Polski i we dworze działa żłobek oraz organizowane są przyjęcia. Stary drewniany dwór zwany Domem Modrzewiowym służy jako miejsce noclegowe dla turystów, tam też organizowane są kolonie oraz obozy dla dzieci i młodzieży.
Miejsca tworzą ludzie, a serdeczność i gościnność z jaką się tam spotkałam sprawiły, że dwór w Hadlach Szklarskich odwiedzę ponownie z wielką przyjemnością.