Jak już będziemy w Grabiszycach Średnich, to po sąsiedzku warto odwiedzić Grabiszyce Górne. Historię wsi pokrótce wspomniałam przy okazji pałacu w Grabiszycach Dolnych. Obecnie każda osobna wieś ma swoje ciekawe miejsce warte zobaczenia.
Najwcześniej wspomnianymi właścicielami majątku tej części wsi w 1426r byli Hans i Henryk von Rothenburg. Jeszcze w XVw dobra przeszły we władanie śląskiej linii rodu von Uechtritz z Kościelnik, którego przedstawiciel Jerzy sprzedał je w1582r Hansowi von Raussendorf’owi. W niedługim czasie, bo już w 1606r zmienił się właściciel dóbr, którym został Jakub von Knobloch.
Nim zakończyła się wojna 30stoletnia trwająca od 1618r, majątek trafił do rodziny von Bischofsheim, w której posiadaniu był do 1665 r. Później byli jeszcze von Gersdorf’owie oraz von Löben’owie, a w latach 1724-1727 pochodząca z tej drugiej rodziny Joanna Wiktoria von Runckel.
CIEKAWOSTKA
Pierwszym mężem wspomnianej Joanny był hrabia Maurycy Saski – nieślubny syn polskiego króla Augusta II Mocnego i jego kochanki hrabiny Marii Aurory von Königsmarck. Urodził się 28 października 1696r, lecz dopiero w 1711r król uznał go za swe dziecko nadając jednocześnie tytuł hrabiego. Służył w armii saskiej będąc wodzem i biorąc udział w licznych wojnach. W 1719r otrzymał order Orła Białego- najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.
W latach 40tych XVIIIw Maurycy został najpierw marszałkiem Francji, a następnie dowódcą wojsk tegoż kraju. Prywatnie słynął z licznych romansów oraz posiadania nieślubnych dzieci. Nigdy się nie ustatkował roztrwoniwszy nawet fortunę żony. Małżeństwo zawarte 12 marca 1714r zakończyło się rozwodem 21 marca 1721r. Joanna i Maurycy doczekali się wprawdzie syna, ale zmarł on w tym samym dniu, w którym przyszedł na świat- 21 stycznia 1715r. Maurycy dokonał żywota 30 listopada 1750r w zamku Chambord, który podarował mu w 1746r Ludwik XV.
Niewiele wiadomo o kolejnych właścicielach majątku w Grabiszycach Górnych poza tym, że z końcem XIXw należał on do rodziny von Klein, a dziś jest własnością prywatną.
Neoklasycystyczny pałac w Grabiszycach Górnych datowany jest na około 1830r. Nie wiadomo czy tak wyglądał od początku, czy obecny wygląd to efekt przebudowy. Otacza go dość spory park założony około 1870r obecnie trochę zaniedbany i zarośnięty. Po II wojnie światowej oddano go w zarząd PGR i mieściły się w nim biura.
Jak wspomniałam jest on w prywatnych rękach, ale można wejść do dawnego parku i zobaczyć pałacyk z bliska.
Archiwalne zdjęcie pałacu dodano dzięki Fotopolska.eu
Dzięki za informacje.
Pozdrawiam.