browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Błotnicy Strzeleckiej

mapka
 
Błotnica Strzelecka– wieś leżąca w połowie drogi między Strzelcami Opolskimi a Toszkiem, przy drodze 94 wiodącej do Bytomia- to kolejne miejsce z pałacem na mojej liście ciekawych miejsc.Jej nazwa ma najprawdopodobniej związek z podmokłymi, błotnistymi terenami, na których powstała. Pierwszy raz wspomniana została pod nazwą Błotnicza w 1240r przy okazji przekazania jej Joannitom z Grobnik i Makowa przez Mieszka Opolskiego.
 
mapka
Polska nazwa Błotnica i niemiecka Blottnitz widniała w 1830r, natomiast w 1936r Niemcy zmienili ją na Quellengrund co tłumaczono jako „ziemia źródeł”.

DSC_0500
Wieś w XIII i XIVw zamieszkiwali rycerze, a mówią o tym w dokumenty opolskie z tamtych czasów, a skoro o nich mowa przypuszcza się, że mógł znajdować się tam jakiś dwór obronny lub zamek, ale niestety są to jedynie przypuszczenia, bo na żaden ślad takiej budowli nie natrafiono.
Palac_147425_Fotopolska-Eu
Możemy za to trafić do XVIII-wiecznego pałacu będącego początkowo budowlą neoklasycystyczną z czasem poddaną przebudowie.
 
 
W 1754r właścicielem wsi został Karl Friedrich von Wehner posiadacz majątków w Warmątowicach, Płużnicy Wielkiej oraz Centowie. Jego córka Amelia wyszła 2 lutego 1761r za hrabiego Fryderyka Wilhelma von Posadowsky’ego i po ślubie młodzi zamieszkali w toszeckim zamku, który z czasem sprzedali baronowi von Eichendorfowi. Dopiero po śmierci Amelii cały majątek Karla von Wehnera stał się własnością Posadowsky’ch i w ich posiadaniu był do 1945r.
Palac_298946_Fotopolska-EuDSC_0502

 
 
Kolejny z rodziny- Karl uzyskał od cesarza zgodę na połączenie nazwisk, herbów oraz majątków.

DSC_0506CIEKAWOSTKA
 
Karl Posadowsky (1785-1851) żenił się dwukrotnie. Pierwsza żona pochodziła z Czarnowąs i dała Karlowi aż jedenaście pociech. Gdy zmarła w 1822r niespełna 40-stoletni wdowiec poślubił Henriettę z domu Cranach, z którą miał dwóch synów. Drugą żonę również przeżył.
 
DSC_0505Po śmierci Karola-19 kwietnia 1851r wszystko odziedziczył jego dwudziestosześcioletni syn Herman będący w posiadaniu Błotnicy do 1912r.
 
z
 
To z jego inicjatywy w połowie XIXw we wsi stanął klasycystyczny pałac otoczony parkiem z fontanną, sztuczną wyspą oraz rodzinnym grobowcem.DSC_0527
 
Kolejnym z rodziny, który przejął majątek był graf Hans Adam Posadowsky, który w 1921r udostępnił pałac powstańcom śląskim na sztab Wojciecha Korfantego. Wydarzenia z III powstania śląskiego upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na jednej z pałacowych ścian.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 
II wojna światowa obeszła się z budowlą łaskawie i dopiero w styczniu 1945r został on zdewastowany i rozszabrowany. Polscy żołnierze, którzy tam później stacjonowali odnaleźli zamurowaną w ścianie korespondencję grafa Hansa Posadowsky’ego dotyczą zaopatrzenia powstańców w żywność.
DSC_0516
 
 
 
 
 
 

Pałac w Błotnicy Strzeleckiej szybko odnowiono ze zniszczeń i rok później zaczął w nim działać, do 1998r, Uniwersytet Ludowy. Później mieściła się tam biblioteka, świetlica wiejska oraz siedziba mniejszości niemieckiej. W 2008r miejscowość nawiedziła nawałnica, która zniszczyła drzewostan parku oraz nie oszczędziła pałacu. Usunięto zniszczenia oraz posadzono nowe drzewa i obecnie ważą się losy dawnej własności Posadowsky’ch, który w 2015r został wystawiony na sprzedaż.
Palac_812625_Fotopolska-EuDSC_0515
Archiwalne zdjęcia dodado dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

23 − = 19