browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Kończycach Wielkich

mapka2
 
Zanim wybrałam się do Cieszyna wyszukałam ciekawe miejsca warte zobaczenia przy okazji i dzięki temu trafiłam do Kończyc Wielkich z pięknym pałacem.

3

Miejscowość powstała w wyniku trwającej pod koniec XIIIw akcji osadnictwa tamtych terenów. Była to wieś rycerska należąca do utworzonego w 1290r piastowskiego Księstwa Cieszyńskiego. W 1526r tamte ziemie, a tym samym i Kończyce Wielkie, trafiły do Habsburgów na prawie cztery wieki, bo aż do 1918r.

mapka1 Pierwszy raz wspomniano o tej miejscowości na początku XIVw przy okazji nałożenia obowiązku dziesięciny jaką musieli płacić jej mieszkańcy wrocławskiemu biskupstwu.

DSC_0262
Majątkiem do XVw władali książęta cieszyńscy i we wsi znajdował się zameczek będący siedzibą szlachecką Korniców.
Później byli Mniszkowie z Kończyc, Karwińscy z Karwiny, a w 1597r dobra kupiła rodzina Bludowskich z Błędowic. Na początku XVIIw Ewa z Bludowskich poślubiła Mikołaja Wilczka wywodzącego się ze szlacheckiej rodziny z Dobrej Ziemnicy na Śląsku Cieszyńskim i stali się oni kolejnymi właścicielami Kończyc Wielkich.

DSC_0243
 
Baron Jerzy Fryderyk Wilczek- marszałek Księstwa Cieszyńskiego- w miejscu wcześniejszej budowli postawił z końcem XVIIw pałac. Budowla składająca się z części z ryzalitem, wieży oraz bocznego pawilonu stanęła w malowniczym miejscu na niewielkim wzniesieniu nad potokiem zwanym Piotrówką.
DSC_0247Przy pałacu wybudował też drewnianą kaplicę.
Rezydencja była później przebudowywana przez kolejnych właścicieli i zachowany do dziś barokowo-klasyczny styl to efekt prac z końca XIX. Przy pałacu rozciąga się angielski park ze stawem.
Palac_174042_Fotopolska-Eu
 
Kolejni właściciele – Harasowscy ufundowali w 1776r w miejscu drewnianej kaplicy murowaną, w której z czasem spoczęli.
 

Od 1825r wieś stała się własnością hrabiowskiej rodziny Larisch von Mönnich, która była ostatnim jej właścicielem do 1945r. Hrabia Eugeniusz Larisch przebudował pałac Wilczków w rezydencję wzorowaną na toskańskich willach.
DSC_0267

Palac_448537_Fotopolska-Eu

CIEKAWOSTKA

Wspomniany hrabia był wnukiem hrabiego Józefa Antoniego, który kupił pałac od Harasowskich. Jego ślub w 1865r z hrabianką Deym von Střitež stał się okazją do przebudowy rezydencji. Jedną z ich trzech córek była Hrabina Gabriela Thun - Dobra Pani -Gabriela– ostatnia właścicielka pałacu, która szczególnie zachowała się w pamięci mieszkańców Kończycach Wielkich.DSC_0255 Najpierw zmarła jej matka, a w krótkim czasie ojciec i ośmioletnia dziewczynka trafiła na wychowanie do domu wujka. Będąc damą dworu cesarzowej wyszła za hrabiego Feliksa von Thun adiutanta cesarza Franciszka Józefa I. Mogła zamieszkać w cesarskim pałacu Schönbrunn, ale wybrała ten w Kończycach Wielkich.Zasłynęła jako filantropka, działaczka Czerwonego Krzyża,pomagała biednym. Zbierała fundusze na budowę Szpitala Śląskiego w Cieszynie, gdzie dzięki jej wsparciu powstał jeden z pawilonów- dziecięcy. Dzięki jej staraniom w mieście powstało również pogotowie ratunkowe. Za swoją działalność doceniono ją tytułem honorowego obywatela miasta- 2 maja 1922 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 1957r i pochowano ją na cmentarzu w Kończycach, a w ostatniej drodze uczestniczyły tłumy.

1

DSC_0280

Hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein nadała nowej rezydencji styl francuskiego baroku. Powstał również wspomniany wcześniej park ze sztucznym stawem.

DSC_0272

DSC_0289
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po zakończeniu II wojny światowej, gdy Rosjanie opuścili splądrowany pałac, wszystko przejęło państwo polskie. Władze odebrały hrabinie majątek mimo, że odznaczyły ją wcześniej zaszczytnym odznaczeniem. Zamieszkała w Cieszynie, gdzie wynajmowała pokój żyjąc bardzo skromnie.

4

DSC_0284
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W pałacu zaś w 1952r powstał dom dziecka działający do 2006r. W 2007r kupili go prywatni przedsiębiorcy planujący otworzyć w nim hotel, ale z planów nic nie wyszło. Budowlę ponownie wystawiono na sprzedaż, przez jakiś czas stał zamknięty i niszczał. Na szczęście można wejść przez bramę do parku i obejrzeć go przynajmniej z zewnątrz, co można uczynić i obecnie, kiedy ma już nowego właściciela. Przy pałacu założono nawet mini winnicę i kto wie, może trafię tam kiedy będzie winobranie.

DSC_0275

DSC_0287
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 3