Jadąc z Kłodzka do Międzygórza zatrzymałam się w Żelaźnie, by zobaczyć tamtejsze ciekawe budowle: pałac Hoffmanna, pałac von Münchausena oraz wieżę mieszkalną.
Wieś należy do najstarszych w Kotlinie Kłodzkiej i jej początki sięgają XIIIw, gdy należała do śląskiego rycerstwa lecz w krótkim czasie podzielono ją na kilka majątków.
Leżała na przecinających się dwóch szlakach handlowych: jeden zwany Drogą Solną prowadził z Kłodzka do Nysy i Krakowa, a drugi to część szlaku bursztynowego.
W XIXw ta część Żelazna zwana Górnym należała do hrabiego Ernesta von Münchhausena i to dla niego powstał eklektyczny pałac zaprojektowany przez C. Schmidta. Na przełomie wieków XIX i XX dokonano jego przebudowy. Od 1905r do końca II wojny światowej majątek miał jeszcze kilku właścicieli.
CIEKAWOSTKA
Von Münchhausenowie należą do starej, niemieckiej, arystokratycznej rodziny z początkami sięgającymi XIIw. Tłumacze nazwiska mówią, że znaczy ono dosłownie „Dom mnicha” i mnicha posiadają w rodowym herbie.
Jego szata miała raz kolor czarny raz biały co symbolizuje podział rodu na dwie linie,do którego doszło w XIIIw.
Pałac Münchhausena w Żelaźnie to budynek trzykondygnacyjny powstały na planie litery L nakryty niskim czterospadowy dachem. Otoczony został parkiem.
Na łączeniu dwóch skrzydeł znajduje się ośmioboczna wieża zwieńczona stożkowym dachem i ozdobiona kartuszem herbowym.
Okna posiadają obramowania, a między kondygnacjami znajdują się gzymsy.
Po zakończeniu II wojny światowej pałac upaństwowiono i oddano w zarząd PCK. Próbowano otworzyć w nim ośrodek MONARu dla dzieci, ale nie spodobało się to mieszkańcom wsi i ostatecznie urządzano w nim wakacje dla dzieci z ubogich rodzin.
Dziś jest własnością prywatną i kiedy tam byłam trwały właśnie prace remontowe. Miałam możliwość obejrzenia go z bliska i zasięgnięcia informacji o jego planowanym przeznaczeniu- w pałacu ma powstać dom opieki dla starszych ludzi.
Archiwalne zdjęcie dodane dzięki fotopolska.eu