Jadąc z Pszczyny do Czechowic- Dziedzic, na wysokości Goczałkowic- Zdroju zjeżdża się na drogę wiodącą do Rudołtowic. Najstarsza wzmianka w dokumentach o wsi pochodzi z 1495r i 1511r kiedy tamtejsze dobra rycerskie należały do Rudołtowskich.
Po Rudołtowskich byli Pawłowscy, a w 1783r hrabia Joseph von Zborowsky nabył tamtejszy majątek. Jemu przypisuje się wybudowanie lub rozbudowę w XVIIIw istniejącego już pałacu, bo podobno w Archiwum Książęcym w Pszczynie istnieją plany, z których wynika, że budowla jest o wiek starsza. Być może rezydencję postawiono na miejscu wcześniejszej budowli zniszczonej podczas wojny 30stoletniej.
Rokokowy pałac w Rudołtowicach to dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta. Pokrywa ją mansardowy dach z lukarnami. W części mieszczącej główne wejście znajduje się ryzalit wykończony trójkątnym przyczółkiem z wyeksponowanym kartuszem z herbami Ostoja i Jastrzębiec.
W 1830r właścicielem majątku została rodzina von Schimonsky, a dwie dekady później baron von Eickstedt, w którego posiadaniu był m.in. Sławików. Gdy zmarł w 1865r wszystko w spadku przypadło wdowie. Po niej w 1876r dziedziczył syn, który w przeciągu dziesięciu lat sprzedał dobra księciu Hansowi Heinrichowi XI von Pless von Hochberg.
CIEKAWOSTKA
Hans Heinrich XI, Fürst und Herzog von Pless, Graf von Hochberg, Freiherr von Fürstenstein, bo tak brzmiało pełne nazwisko z tytułami, przyszedł na świat w 1833r. Był najstarszym potomkiem Hansa Heinricha X, który otrzymał Księstwo Pszczyńskie po Anhaltach i żeniąc się z Otylią Filipiną von Stechow zapoczątkował linię rodu Hochbergów z Pszczyny. W 1850r otrzymał z rąk króla Prus dziedziczony tytuł von Pless, który przeszedł na wspomnianego najstarszego syna. Hans Heinrich XI władał majątkiem pszczyńskim od 1855r do śmierci w 1907r. Należy wspomnieć również, że w 1905r kiedy obchodził 50tą rocznicę swojego panowania otrzymał osobisty tytuł herzoga (odpowiednik polskiego wojewody) i odtąd jego pełny tytuł brzmiał: Fürst und Herzog von Pless . Ponadto piastował godność Wielkiego Łowczego Cesarstwa.
Książęta pszczyńscy byli w posiadaniu majątku w Rudołtowicach do 1926r kiedy został on sprzedany i rozparcelowany, a w pałacu powstał hotel dla pracujących przy regulacji Wisły Junaków. Podczas II wojny światowej w rezydencji działał stworzony przez władze niemieckie ośrodek służby pracy Związku Niemieckich Dziewcząt.
Po II wojnie światowej pałac stał się własnością Skarbu Państwa i początkowo działał w nim Uniwersytet Ludowy. Później pełnił funkcje prewentorium dla dzieci energetyków ośrodka wczasowego dla dzieci. Obecnie znajduje się w nim Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących.
Archiwalne zdjęcie udostępnione dzięki fotopolska.eu