Na południe od centrum Żor leżą Baranowice, które dziś są dzielnicą miasta, ale kiedyś były osobną wsią.
W 1783r tamtejszy majątek należał do rodziny von Reisewitz, a na początku XIXw kupiła go wdowa po kapitanie pruskim Heinrichu von Durancie i w 1827r przekazała wszystko synowi Emilowi, który był m.in. starostą powiatu rybnickiego oraz rycerzem Zakonu Joannitów. Po nim w 1873r majątek odziedziczył syn Hans Heinrich.
Pałac w Baranowicach powstał w XVIIw, jednak wyglądał inaczej niż obecnie- pomijając oczywiście ruinę. Pierwotnie był budowlą w stylu barokowym, a klasycystyczny kształt zyskał dzięki baronowi Emilowi von Durantowi w drugiej połowie XIXw.
Odnowiony stał się siedzibą rodową von Durantów do czasów I wojny światowej otoczoną pięknym parkiem, który dziś zarasta.
Rodzina von Durant pochodziła z Szampanii i prócz majątków we Francji posiadała również ziemie na Górnym Śląsku-prócz Baranowic w Osinach, Szosowej, Nowym Dworze oraz Wielowsi, Błażejowicach i Sierotach.
Nim zakończyła się I wojna światowa von Dutantowie sprzedali swoje dobra spółce węglowej Giesche z Katowic, w której rękach były do około 1937r. W pałacu utworzono ośrodek wczasowy dla górników. Później stał się własnością amerykańskiej spółki Harimena, a po II wojnie światowej przejął go Skarb Państwa urządzając tam ośrodek rekreacyjno- wypoczynkowy huty „Kościuszko”.
Od 1952r do lat 90tych XXw w jego murach działała szkoła podstawowa. W 1994r, po jej przeniesieniu w inne miejsce, pałac został sprzedany. Miał kilku właścicieli: pierwszy zbankrutował, drugi również nie dbał o obiekt, a jedynie wymienił dach i to pod naciskiem konserwatora zabytków. Mimo to nadal popadał w ruinę i zaczęło grozić mu zawalenie.
Ostatecznie w 2008r pałac w Baranowicach kupił Urząd Miasta Żory, który miał w planach jego remont oraz odbudowę parku, by zaadaptować wszystko pod działalność turystyczno- rekreacyjno- hotelarską. Niestety, projekt nie otrzymał dofinansowania z Unii Europejskiej i z planów nic nie wyszło. Pozostał póki co niszczejący obiekt oraz wirtualny plan jego wyglądu lecz póki co w bliżej nieokreślonej przyszłości, no chyba że tego nie doczeka i prędzej zawali się.
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
Wirtualny przyszły wygląd pałacu udostępniono z Projektu Rewitalizacji w miastach województwa śląskiego:
http://rewitalizacja.silesia.org.pl/?dz=5&id=87&mia=23
Informuję że pałac odrestaurowano zgodnie z planem.