Jadąc z Gliwic do Kędzierzyna warto zatrzymać się w Rudzińcu, by zobaczyć tamtejszy pałac. Wieś wspomniana była już w 1305r pod nazwą Rudno Małe. W drugiej połowie XIXw powstała tam huta stali, gdzie w 1889r wykonano elementy stalowej konstrukcji kratownicowej dla Mostu Tumskiego we Wrocławiu.
Rudziniec w latach 1787- 1833 był własnością rodziny von Groeling i wielce prawdopodobne jest, że nim powstał obecny pałac, istniała już wtedy jakaś budowla będąca jej siedzibą. W 1846r kolejny właścicielem majątku- rodzina von Ruffer- Rother, wybudowała istniejący do dziś pałac.
CIEKAWOSTKA
Gustav Heinrich von Ruffer- syn fabrykanta sukna z Legnicy, tajny radca handlowy, był twórcą Wielkiego Banku Ruffera we Wrocławiu oraz inicjatorem pierwszej linii kolejowej na terenie Polski z Wrocławia przez Oławę do Bierunia. Jego żona pochodziła z bogatego rodu Oberman i oboje będąc ewangelistami postawili w parku kapliczkę z kryptą, która podobno połączona była z pałacem tunelami.
Majątek odziedziczył ich syn- Hugon, któremu zawdzięcza się powstanie przy pałacu parku w stylu angielskim. Były major uwielbiał dzieci, choć nigdy swoich nie miał, gdyż jak głosi wieść odstraszał kobiety sztucznym okiem. By majątek nie przepadł, przed śmiercią usynowił swojego bliskiego przyjaciela Karola, który będąc wdowcem po śmierci hrabiego zamieszkał w pałacu razem z córkami. Gdy tylko do Rudzińca zaczął zbliżać się front, wyjechał z rodziną do Niemiec.
Pałac w Rudzińcu wzniesiono w 1860r i w niedługim czasie- w 1874r łącznie z częścią wsi zniszczył go pożar lecz w przeciągu dwóch lat został odbudowany.
W wyniku przebudowy, która miała miejsce w 1907r, rezydencji nadano styl neorenesansu włoskiego i dobudowano kolejne piętro.
Trzykondygnacyjna budowla, murowana i otynkowana wzniesiona została na planie prostokąta. Główne wejście zdobi portyk wsparty na czterech żeliwnych kolumnach, a do pozostałych dwóch wejść prowadzą schody. Elewacje posiadają pozorne ryzality oraz fryzy z dekoracją roślinną, które od strony ogrodu został usunięty po 1945r.
Wnętrza rezydencji przebudowano po II wojnie światowej i utraciły swój wcześniejszy charakter – tylko gdzieniegdzie zachowały się dekoracje na sufitach.
Po wojnie pałac przejął Skarb Państwa i utworzono w nim mieszkania dla pracowników PGRu oraz magazyny.
W latach 70tych dokonano odbudowy obiektu i stał się siedzibą Uniwersytetu Ludowego.
Mieściła się tam również Szkoła Rolnicza oraz OHP, a po przejęciu pałacu przez Kuratorium Oświaty i Wychowania urządzono w nim Szkołę Podstawową. Do niedawna działała w nim Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dziś pałac w Rudzińcu jest zamknięty, ale można go obejść, bo otoczony jest parkiem, w którym znajduje się staw z wyspą. Może doczekam chwili kiedy będzie nie tylko wyremontowany, ale i udostępniony do zwiedzania.
Archiwalne zdjęcie dodano dzięki
Fotopolska.eu