browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Uniegoszczy


 
Rzut beretem na wschód od Lubania leży Uniegoszcz– Berstelsdorf do końca II wojny światowej, o której najstarsza wzmianka pochodzi z 1233r. Po wojnie przez krótki czas widniała jako Zarzecze, by ostatecznie- w listopadzie 1946r otrzymać obecną nazwę. Przez wieki związana była z Lubaniem, od którego oddzielona jest Kwisą. Z kolei podczas rozbicia dzielnicowego z lat 1138-1320 była pod zarządem księstw m.in. śląskiego, legnickiego, jaworskiego czy lwóweckiego.
 

CIEKAWOSTKA

W pałacu w Uniegoszczy, we wrześniu 1707r zatrzymał się król Stanisław Leszczyński, by tam odpocząć podczas podróży z Lipska do Warszawy.
 

 
Niewiele wiadomości można znaleźć o jej historii i właścicielach. W sumie wspomniany jest Johann August Hiller, który przebudował w latach 1850-1852 nieistniejący już pałac w Uniegoszczy oraz ostatni właściciel majątku- Alfred von Strachwitz jr., po którego bankructwie część ziemi sprzedano.
 
 
W pałacu w Uniegoszczy od 1930r działał dom starców prowadzony przez Caritas. Pensjonariuszami zajmowali się księża i siostry zakonne. Smutną historią jest czas wejścia do wsi Rosjan kiedy to pozostali mieszkańcy wsi, którzy nie zdołali uciec, schronili się w pałacu w nadziei na ratunek. Niestety. „Wyzwoliciele” zamordowali 55 osób, nie oszczędzając ani pensjonariuszy ani duchownych.
 

Pałac przetrwał ostatnią wojnę w dość dobrym stanie i z największych szkód jakie poniósł była podobno dziura w dachu. W1946r zajęło go wojsko polskie i w sumie tyle tylko wiadomo. Ostatecznie w przeciągu dekady od 1962r bezpowrotnie zniknął z krajobrazu. Dziś możemy go zobaczyć jedynie na litografii Dunckera i widokówce udostępnionej dzięki Fotopolska.eu.