browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Bycinie

bycina
 
W poszukiwaniu kolejnego ciekawego miejsca trafiłam do Byciny leżącej między Kędzierzynem- Koźlem a Pyskowicami.
 
bycina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wieś pojawiła się w dokumentach w 1263r, a jej nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa byczyna oznaczającego miejsce wypasu byków.
 
DSC_0651
Weszła w skład dóbr pyskowicko- toszeckich i na przełomie lat 1557- 1558 trafiła wraz z Toszkiem, Pyskowicami oraz okolicznymi majątkami do Friedricha von Rederna z Wyszonowic na Dolnym Śląsku.
 
383489  
 
 
 
 
 
 
 
Po nim majątek przejął jego syna i władał nim do 1584r. Przez kolejne dwa lata majątkiem zarządzał Friedrich von Schamberg, kiedy w 1586r dobra kupił radca Georg von Redern ze Strzelec Opolskich. Po jego śmierci wszystko odziedziczył syn Georg II, który zmarł bezpotomnie.
 
Bycina383486
 
Podczas wojny 30stoletniej dobra tamtejsze trafiły do jego siostry, a później jej córki i tak w XVIIw stały się własnością rodu Collonnów.
 
W 1670r majątek odkupił hrabia Albert Leopolda Paczensky von Tenczin herbu Topór, któremu zawdzięcza się powstanie pałacu. Po nim nastał jego syn i w rękach tej rodziny Bycina pozostawała do drugiej połowy XVIII w.
 
DSC_0481DSC_0491

DSC_0661

Ukończony w 1700r pałac w Bycinie powstał być może w miejscu wcześniejszej, starszej budowli zwanej „Villa Biczina” i otrzymał barokowy styl. Zbudowany na planie litery L trzykondygnacyjny budynek z cegły był otynkowany i nakryty mansardowym dachem. Od strony dziedzińca posiadał krużganki, które później zamurowano. Wejście zdobił jeszcze do niedawna późnobarokowy portal z kartuszem herbowym.

2
W jednym z narożników pałacu znajduje się kaplica pod wezwaniem Świętej Trójcy wzniesiona około 1730r.
 
DSC_0507
 
Jej sklepienie zdobi późnobarokowa polichromia przedstawiająca m.in.Wniebowzięcie Matki Bożej oraz czterech ojców kościoła. Niszczeje niestety i powoli znika, a mimo to nadal robi wrażenie.
 
DSC_0515
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
DSC_0509DSC_0511DSC_0512

DSC_0525

Później dość często zmieniali się właściciele bycińskich dóbr wśród których byli: od 1778r Johann Gustav von Strachwitz z Kamieńca, w 1787r rodzina von Seherr-Thoss z Ostroszowic, w 1838r książę Friedrich August Carl zu Hohenlohe-Öhringen ze Sławięcic i Ujazdu, od 1845r ród zu Hohenlohe-Oehringen-Ingelfingen. W latach 30tych XXw ostatni z rodu zu Hohenlohe-Öhringen sprzedał resztę gruntów dóbr w Bycinie spółce z Berlina, która podzieliła zabudowania folwarku między rolników.

DSC_0576Budowli nie oszczędziły pożary.Po tym z 1867r pałac przebudował kolejny właściciel- książęta Hohenlohe- Oehringen.
 
 
Rozebrano wówczas wieżę, zmieniono dach, zamurowano krużganki, a obok pałacu ma przełomie wieków XVIII i XIX postawiono budynki gospodarcze.
DSC_0582DSC_0650DSC_0632
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podczas II wojny światowej został częściowo zniszczony i po jej zakończeniu urządzono w nim mieszkania komunalne. Z tego, co usłyszałam od mieszkańca wsi, było to piękne, zadbane miejsce. W 1946r wyremontowano pałacową kaplicę, która służyła jako kościół do 1993r.
DSC_0548Od niego usłyszałam też historię, gdy będąc chłopcem wybrał się z kolegą do piwnic, gdzie znaleźli drzwi do podziemi. Niestety, gdy je otworzyli zaczęła wlewać się do piwnic woda.
 
 
Podobno istniało kiedyś przejście, które łączyło pałac w Bycinie z niedalekim zamkiem w Toszku. Tylko, czy jest to prawdą, czy tylko domysłem- nie wiadomo. Pewne jest, że po tym zdarzeniu drzwi zamknięto i zakazano je otwierać.
DSC_0495DSC_0568

DSC_0541
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gdy zlikwidowano mieszkania obiekt zaczął powoli niszczeć, a wandale zaczęli wynosić z niego co się da. W latach 90tych XX w niszczejący obiekt kupił prywatny nabywca, który rozpoczął jego odbudowę.
DSC_0648By pokazać jak pałac będzie wyglądał w przyszłości odrestaurowano jedną ze ścian, ale w krótkim czasie prace zostały wstrzymane, choć miał on być wizytówką wsi. Ostatecznie zaczął przeciekać dach, a uszkodzony portal odpadł w 2013r.
 
Nieremontowany pałac ogrodzony siatką stoi, niszczeje i jest niedostępny dla zwiedzających, ale i tak można się do niego dostać niestety bez trudu. Do piwnicy podeszła woda, mury się sypią, dach przecieka, freski w byłej kaplicy odpadają, a na byłym dziedzińcu pod drzewem zobaczyć można leżące resztki elementów dekoracyjnych, ale i tak jest to piękne miejsce, które warte jest odremontowania.
 
  DSC_0529DSC_0532

Wirtualna wycieczka

http://zwiedzanie360.pl/panoramy/Bycina_pa%C5%82ac/

DSC_0616

DSC_0635
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
 

CIEKAWOSTKA
 
 
Odnośnie pałacowej wieży, która uległa zniszczeniu podczas pożaru pałacu wspomnianego wcześniej, to trudno doszukać się jej wyglądu na archiwalnych fotografiach.
 
 
 
 
 
 
Po zasięgnięciu informacji od Fundacji Pałacu Bycina dowiedziałam się, że również nie jest ona w posiadaniu takich zdjęć: “Jedyną poszlaką jest rzeźba św. Floriana gaszącego pałac, która pierwotnie stała na dziedzińcu. Obecnie jest przeniesiona i stoi przy skrzyżowaniu.”

Fotografie odrestaurowanej figury św.Floriana udostępniono dzięki Fundacji Pałacu Bycina.

Galeria


2 Responses to pałac w Bycinie

  1. Pasja

    Dzisiaj po raz pierwszy wszedłem na stronę “Sokoli Szlak” i jestem bardzo zadowolony, że znalazłem kogoś, kto czuje i podziela moje zainteresowania. Od 20 lat jeżdżę po Śląsku i nie tylko, i odkrywam różne cuda. Strona jest fajnie przedstawiona i opatrzona ciekawym tekstem i też archiwalnymi zdjęciami. Super!!!
    Byłem 3-krotnie w Bycinie, ale nigdy nie udało mi się wejść do środka. Dziękuję za fajne zdjęcia z kaplicy. Bryła zamku robi wrażenie, jak wjeżdża się do tej malutkiej wioski. Szkoda, że pałac popada w ruinę i jest dewastowany. Byłem w tym roku i już nie było ozdobnego portalu z herbem.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Pasja.

    • admin

      Witam.
      Dziękuję za miłe słowa, a strona powstała z pasji do takich właśnie miejsc. Archiwalne zdjęcia udostępniam dzięki życzliwości portalu fotopolska.eu. Co do pałacu w Bycinie to faktycznie szkoda, że popada w ruinę. Jeśli chodzi o kaplicę, to zobaczyć na żywo to dopiero efekt…przysłowiowa szczęka opada 🙂

      Pozdrawiam równie serdecznie
      Dorota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 2