browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zamek Czocha

n
Istnieje legenda dotycząca studni pewnego zamku, którym w połowie XVIIw rządził Krzysztof Nostitz. Rozbudował i odnowił go a na środku dziedzińca postawiono studnię. Mając 24 lata ożenił się ze starszą, ale bardzo bogatą krewną cesarza, Gertrudą. Po hucznym weselu okazało się, że małżonka nie posiada żadnego cennego posagu i wyszło na jaw, że jedynym powodem zawarcia małżeństwa przez mężczyznę była chęć wzbogacenia się. Na dodatek, z nieukrywaną szczerością powiedział jej prosto w oczy, że w związku z takim obrotem spraw nie ma zamiaru mieć nic wspólnego z brzydką, starą i grubą żoną.i
Cóż. Mimo, że brzydka, gruba i podobno stara, to swoje potrzeby miała i pod nieobecność męża, odrzucona kobieta zażywała przyjemności z mężczyznami mniej wymagającymi niż mąż. I pewnie taki stan rzeczy trwałby dłużej, gdyby nie fakt, że kobietę zastał w odmiennym stanie mąż powróciwszy z długiej podróży. Podobno wściekł się okrutnie, bo zgodnie z powiedzonkiem o psie ogrodnika, który sam nie ruszy, a drugiemu nie da, to zdrady nie zdzierżył.
5Wpadł więc do sypialni niewiernej, acz odrzuconej małżonki i ciągnąc za włosy wywlókł na dziedziniec zamkowy. Tam rozkazał jej, by wskoczyła do studni. Ta jednak odmówiła, ale mąż nie zamierzał negocjować, a że był silnym mężczyzną sam wrzucił kobietę do studni, co uczyniwszy osiodłał konia i opuścił warownię. Nazajutrz wydobyto zwłoki kobiety i od tamtej chwili, każdy kto nocą nachylił się nad studnią usłyszał kobiece jęki i wołanie o pomoc.k
Studnia była świadkiem przemocy jeszcze przynajmniej dwukrotnie. Pewna kobieta o imieniu Urlika urodziła nieślubne dziecko i podobnie jak poprzedniczka została utopiona w studni, a niewinne niczemu dziecię zamurowano w komnacie marmurowej, w pięknym renesansowym kominku. Podobno czasami dobywa się z niego płacz niemowlęcia i a z wnętrza studni słychać lament kobiety. W taki sam sposób dokończyła żywota również inna niewiasta, którą mąż przyłapał z własnym woźnicą.

lMowa właśnie o studni na zamku Czocha , który jest jednym z bardziej znanych zamków i zarazem obowiązkowym miejscem wycieczki na Dolny Śląsk.Znajduje się na zachód od Gryfowa Śląskiego niedaleko Leśnej, między dwoma jeziorami: Lesniańskim i Złotnickim. Kojarzy się ze skarbem, tajemnicą, zagadką, częściowo też za sprawą serialu: „Tajemnica twierdzy szyfrów”. czocha

 
 
 
Leży we wsi Sucha nad jeziorem Leśniańskim. Pierwotnie zamek nazywano Czajków(1329r castrum Caychow), później m.in. Csochow, Zhoche, i Tzschocha.
sucha

Wg historyków na miejscu zamku istniał we wczesnym średniowieczu gród obronny o drewnianej konstrukcji i kamiennych umocnieniach. W latach 1241- 1247 pełnił rolę warowni granicznej pogranicza śląsko- łużyckiego. W 1319r został włączony do Księstwa Jaworsko- Świdnickiego, a w niecałe 20 lat później książę Henryk I wymienił Czochę razem z zamkiem Świecie i trzema miastami za połowę Głogowa.

13
 
 
 
 
Po śmierci księcia w 1346r zamek stał się lennem króla Czech.Od 1417r kolejny właściciel, Heinrich von Renkern poczuł się tak pewnie w swojej warowni, że zaczął napadać na sąsiadów i przejeżdżających kupców.
18Za swoje występki zmuszono go do wyjazdu i w 1420r sprzedał zamek radcy von Klux, który był tam rzadkim gościem. I właśnie pod jego nieobecność, w 1433r zamek najechali Husyci, którzy złupili i oblegali go przez kilka miesięcy. Prawowity właściciel odbił jednak swoją własność i krwawo rozprawił się z rabusiami.

o

 
 
 
 
 
 
Po śmierci ostatniego właściciela z rodziny von Klux w 1451r Czocha stała się na prawie 250 lat własnością rodu Nostiz. Zamek był przebudowany na styl renesansowy, a trwająca wojna 30-stoletnia spowodowała, że umocniono warownię.
W 1700r zamek nabył radca von Uechtritz za kwotę 152 tysięcy talarów.
Obraz-091
Ponieważ nie posiadał męskich potomków ustanowił regułę, która miała utrzymać majątek w rękach rodziny i mówiła, że córki mogły wybierać sobie na mężów kandydatów z własnego rodu.
Istnieje podanie, prawdziwe zresztą, że gdy jedna z nich chowała swojego męża w 1732r kondukt żałobny wszedł na spróchniały most zamkowy, który pod ciężarem runął do fosy pozbawionej wody. Część uczestników poniosło śmierć, a było wśród nich sześcioro dzieci.
 
czocha (1)czocha (2)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po 1741r majątek wraz zamkiem został wydzierżawiony dalekiemu krewnemu, a 25 lat nabył go Ferdynand Otto von Schnidel. Jego syn znany jest jako autor prac z dziedziny literatury historii oraz tłumacz renesansowej poezji włoskiej
817
Obraz 087
 
 
 
 
 
 
 
W 1782r w wyniku procesów sądowych Czocha i okoliczne wsie ponownie stały się własnością rodziny Uechtritz, a jego właścicielem został Friedrich August Christoph. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793r na zamku wybuchł pożar. Nie było nikogo i nie wiadomo co było jego powodem.3
Spłonął dach, wieża, część mieszkalna z zabytkowym wyposażeniem, zbrojownia, biblioteka.
Od razu przystąpiono do odbudowy i po sześciu latach zamek, choć nieco zmieniony wyglądem, nadawał się do zamieszkania.
6e
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wraz ze śmiercią F.A.Christopha w 1821r cały majątek odziedziczy małoletni wówczas Ernst von Uechtritz, a w 1854r Otto z małżonką, którzy dochowali się piątki dzieci. Otto zmarł w 1905r i wówczas jego spadkobiercy postanowili sprzedać rodzinny majątek.
IMG_1972
9Zamek nabył za 1,5 miliona marek w 1909r Ernest von Gutschow – dyrektor generalny zakładów tytoniowych.
To on wynajął znanego berlińskiego architekta prof. Bodo Ebhardta, który za ogromną sumę 4 milionów marek sprawił, że zamczysko nabrało romantycznego charakteru. Właściciel bywał tam rzadko, raptem kilka tygodni w roku, co zmieniło się wraz z wybuchem II wojny światowej- amek Czocha stał się wtedy główną siedzibą rodu.
m2
 
Na wieść o zbliżającej się Armii Radzieckiej rodzina spakowała się i w styczniu 1945r wyjechała do Niemiec, zabierając najcenniejsze rzeczy. To, czego nie umieli zabrać zostało rozgrabione. Wywieziono ciężarówkami drogocenne pozostałości i ślad po nich zaginął. Resztę rozszabrowano, ale z tego udało się odzyskać większość książek, mebli, obrazów, rzeźb.
IMG_1824
 
Podczas II wojny światowej do zamku przybył ojciec niemieckiej broni rakietowej, późniejszy twórca rakiet kosmicznych Saturn wynoszących statki Apollo na Księżyc, Werhner von Braun. Jego wizytę wiązano z prowadzonymi podobno w podziemnych fabrykach „Gemea Werke” pod Leśną badaniami nad bronią V-1, V-2 i nowoczesnymi silnikami.c
Niektóre prace powodowały powstawanie silnego pola elektromagnetycznego, które sprawiało, że w przejeżdżających w pobliżu samochodach gasły silniki, a gdy przerywano eksperyment, samochody ruszały. W pobliżu warowni ulokowano obronę przeciwlotniczą.
a

Po wojnie, w drugiej połowie lat 40tych XXw zamkiem Czocha opiekowała się Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, następnie Dolnośląska Izba Rolnicza, Ministerstwo Kultury i Sztuki, a w 1952r zamek przejęło wojsko. Znajdował się tam ośrodek wypoczynkowy dla oficerów i ich rodzin i pewnie dlatego zachował się w tak dobrym stanie.

7
Po 1989r został udostępniony do zwiedzania.Zamek Czocha często służył filmowcom. To tu nakręcono sceny do filmów : „Gdzie jest generał”, „Dolina Szczęścia”, „Legenda” oraz seriali „Plecak pełen przygód”, „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
 
1
Podczas zwiedzania zamku można zobaczyć dwupoziomową Salę Rycerską z białym neogotyckim kominkiem, drewnianą galerią i zdobionym,drewnianym żyrandolem stylizowanym na metalowy. Warto napomknąć, że do tej sali wiedzie jedno z tajemnych przejść, zaś drugie prowadzi do Komnaty Książęcej.110
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4Komnatę Książęcą zdobi baldachimowe łoże.Obraz-127

Ciekawostką dotyczącą łoża jest to, że posiada ono przycisk, który uruchamia zapadnię. Związana z nim legenda mówi o nieszczęśliwej Annie, która spodobała się starszemu dużo od niej właścicielowi zamku i która dla bogactwa wyszła za niego. Niestety, w noc poślubną nie udało jej się ukryć wstrętu do starego męża. Odrzucony mężczyzna uruchomił dźwignię i część łoża z małżonką zapadła się: kobieta spadła do lochu a stamtąd wprost do rzeki.
130
Interesującym będzie również zajrzenie do zamkowej biblioteki. To,co widzimy dziś na bibliotecznych półkach to książki z okolicznych, likwidowanych bibliotek natomiast przedwojenne zbiory znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.120
 
 
 
 

Jak potężna była liczba książek niech świadczy fakt, że również obecna Sala Rycerska pełniła przed II wojną światową rolę biblioteki.
12Pośród licznych tajemnic związanych z zamkiem Czocha, tych odkrytych i nieodgadnionych warto wspomnieć o zamkowym skarbcu, który jest obowiązkową atrakcją podczas zwiedzania. 14
 
 
 
 
 
 

Na zewnątrz zamku warto zajrzeć do studni niewiernych żon, zatrzymać się w altanie na przedzamczu, przejść się mostem, wejść na dziedziniec z krużgankami, który wykorzystano w klipie do piosenki Sylwii Grzeszczak „Księżniczka”, wyjść tyłem nad jezioro Leśniańskie czy zachwycić się widokiem okolicy z zamkowej wieży.
bObraz-1521
 
 
Będąc w zamku Czocha warto w okolicy obejrzeć ciekawe miejsca, które też przybliżę:
– Zaporę Leśniańską,
– Zaporę Złotnicką,
– Wieżę Szubieniczną,
– zamek Świecie i Rajsko.Zamek_Czocha_1132804_Fotopolska-Eu-1

WIRTUALNA WYCIECZKA http://www.qtvr-poland.com/panoramas/555,3235.html
 
d
 
 
 
 
 
 
 
 
Zamek Czocha z lotu ptaka: http://www.polskazdrona.pl/zamek-czocha-167.htmlczocha (3)
 
 
 
 
 
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu
 
Akwarele – malarz artysta A.Woźniak.
 
 

Galeria


2 Responses to zamek Czocha

  1. www.ksiegabiznesu.pl

    W wielu kwestiach mam inne zdanie pewnie, ale tutaj jak najbardziej wszystko mi pasuje.

  2. Basia

    Wspaniałe zdjęcia we wspaniałym miejscu. wszystkie one, a także informacje, przydadzą mi sie, gdy będę się tam wybierać, a to niedługo…
    Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

57 − 53 =