browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Luboradzu

luboradz
Luboradz to wieś niedaleko Jawora. Wymieniona została w kronice łacińskiej, w 1295r jako Loboratz, choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1203r kiedy zwała się Luboratz.
 
luboradz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pałac w Luboradzu został zbudowany w XVIw. Początkowo miał być dworem obronnym, ale w latach 1681-1686 poddany został gruntownej przebudowie i stał się potężnym barokowym pałacem. Był odrestaurowany w XIXw i remontowany w 1961r. Został częściowo zrujnowany , a obecnie prowadzone są prace remontowe. Jest niedostępny do zwiedzania.

1Palac_92102_Fotopolska-Eu
 
Budowla posiada dwie kondygnacje.Nad wejściem od strony dziedzińca zachowała się tarcza herbowa.
 
DSC_0232luboradz
 

 
 
Gdzieniegdzie widoczne są pozostałości ozdób sgraffitowych.
 
 

Wewnątrz znajduje się sala balowa z portretami właścicieli pałacu z końca XVIIw oraz w niektórych pomieszczeniach malowane stropy belkowe. Niestety…nie było mi dane to zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach.DSC_0248
Palac_92101_Fotopolska-Eu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obiekt przez lata był wielokrotnie przebudowywany,co sprawiło,że choć z zewnątrz posiadał tradycyjny wygląd, to wewnątrz zadziwiał rozmiarami niespotykanymi dotąd na Śląsku. Palac_392882_Fotopolska-Eu
 
 

Najstarsza część wznoszona była przez von Bock’ów od 1506r.
DSC_0246
W połowie XVIIw dobra tamtejsze kupił Otto von Nostitz.
 
 
 
Był on przedstawicielem śląskiego, katolickiego rodu, który jak wielu w tamtych czasach przejął protestanckie własności po ich klęsce w wojnie 30-letniej. Ród ten był w posiadaniu dóbr w Luboradzu przez prawie 300lat.
DSC_0188
To wówczas pałac przeszedł największą barokową rozbudowę i wówczas przeżywał czas swojej świetności.

Otto będąc starostą Księstwa Świdnicko- Jaworskiego dodał do XVI-wiecznego skrzydła trakt, który mieścił sale reprezentacyjne.

DSC_0191
Gdy Otto zmarł, dobra przejął jego syn Christoph Wazlaw i wówczas nastał dla pałacu czas prawdziwego dobrobytu..
DSC_0197 Był człowiekiem wykształconym, a poza tym zbierał dzieła sztuki i był miłośnikiem ksiąg.
 
 
W 1680r rozpoczęto rozbudowę i modernizację pałacu trwającą prawie dwie dekady. Sprowadzony włoski architekt Antonio Domenic Rossi wybudował w miejscu starej kaplicy nową, eliptyczną, będąca jedną z najnowocześniejszych na tamtym terenie. Dobudowano wówczas nowe skrzydło, do którego przylegała.

DSC_0246
W kolejnych latach 1686- 1712 postanowiono zbudować reprezentacyjne pomieszczenia, których wystrój miał uświetnić fundatora i jego ród. DSC_0199
 
Na ciąg tych pomieszczeń składały się: wielka sala balowa, przylegająca do niej jadalnia i przedsionek, który łączyły schody z pokojami II pietra.
 
 
 
Znajdowała się tam też biblioteka, którą łączyły z ogrodem schody, gabinet pana domu i wielki hol obejmujący wszystkie trzy piętra, posiadający reprezentacyjną klatkę schodową. Można sobie to tylko wyobrazić. Wnętrza zdobione były malowidłami.

DSC_0203

DSC_0206

Pałac był zamieszkiwany do 1945r i mimo, że działania wojenne nie dokonały znaczących zniszczeń, to po wojnie był zaniedbywany przez jego użytkowników, głównie przez PGR. Wykonywano wprawdzie jakieś remonty w 1961r, ale pałac mimo to niszczał. Obecnie posiada właściciela, na którego zlecenie wykonywane są prace renowacyjne.

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
DSC_02351
Archiwalne zdjęcia udostępniono dzięki Fotopolska.eu, zaś akwarela jest dziełem A.Woźniaka.

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 9 =