browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

zameczek myśliwski w Promnicach

mapka
 
Prawdziwa perełka ukryta jest w promnickim lesie, nad jeziorem Paprocańskim znajdującym się między Pszczyną a Tychami. Mowa o zameczku myśliwskim przyciągającym jak magnes zmotoryzowanych, rowerzystów oraz pieszych, a jest co podziwiać zarówno zewnątrz jak i wewnątrz.

mapka
 
 
 
 
 
 
 
W XVIw biskup wrocławski Baltazar von Promnitz stał się właścicielem dóbr leżących w granicach Wolnego Państwa Pszczyna, gdzie znajdowały się również Promnice. Od nazwiska tego rodu wzięły swoją nazwę. Ci przedstawiciele śląskiej szlachty byli w posiadaniu dóbr od połowy XVI do połowy XVIIIw. Później odnotowano rodziny Anhalt oraz Hochberg. Promnice obecnie są dzielnicą Kobióra.

DSC_0068

DSC_0087
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W latach 1760-1766 ostatni z rodu von Promnitz – Jan Adam postawił w lesie dworek- leśniczówkę. Budowlę zaprojektował Jan Jahne z Żar koło Żagania będący nadwornym architektem tej rodziny.

Hotel_Noma_Residence_53154_Fotopolska-Eu-1Hotel_Noma_Residence_393283_Fotopolska-Eu-1
 
 
DSC_0053
 
 
 
 
 
 
Kolejny pan Pszczyny- Hans Heinrich XI Hochberg zastał budowlę niszczejącą i na jej miejscu kazał wybudować zupełnie nowy zameczek myśliwski będący istną rezydencją.

DSC_0042
 
Na kamiennym fundamencie stanęła budowla częściowo drewniana, której ściany tworzył tzw. pruski mur Wykonanie projektu zlecono również nadwornemu architektowi tym razem pracującemu dla rodu von Hochberg – Olivierowi Paveltowi i w 1861r stanęła budowla w stylu neogotyku angielskiego z elementami niemieckimi.
 
Niestety 14 września 1867r zameczek w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął, a ponieważ był ubezpieczony rok później został odbudowany i taki możemy dziś oglądać.
 
Wnetrze_1136934_Fotopolska-Eu-1Wnetrze_1277521_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nad pracami nadal czuwał ten sam architekt, a projekt nawiązywał do poprzedniego. Pracami budowlanymi kierował wówczas J.Böehme z Pszczyny, stolarka to dzieło mistrza Fryderyka Rehorst’a, z kolei za prace kamieniarskie i modelarskie odpowiedzialny był Plischke.

DSC_0063DSC_0070DSC_0082

Odbudowany zameczek wzbogacono o wiele nowych elementów zarówno zewnątrz jak i wewnątrz: dodano nowe wieżyczki, to wówczas powstały piękne, kręte schody, pomieszczenia na parterze wzbogacono o wykusze, niektóre ściany pokryto tapetą oraz wprowadzono parowe ogrzewanie rezydencji.

DSC_0039

Zameczek myśliwski w Promnicach był miejscem gdzie goszczono przybywających na polowania w Puszczy Pszczyńskiej gości Hochbergów, wśród których byli król Prus Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern oraz cesarz Niemiec Wilhelm II. Wnętrza ozdobiono trofeami myśliwskimi, których w 1927r naliczono aż 450 sztuk.

DSC_0067

CIEKAWOSTKA

DSC_0094
 
 
 
 
Przed zameczkiem, w 1864r postawiono figurę św. Huberta z jeleniem – patrona myśliwych, autorstwa Johanna Jandy. Inspiracją był teść Daisy- książę pszczyński Jan Henryk XI- mężczyzna w sile wieku z brodą i sumiastym wąsem. Święty ma na sobie tunikę, przewieszoną na prawym ramieniu torbę myśliwską oraz łuk, a na plecach widać zarzuconą niedźwiedzia skórę.

DSC_0097
 
 
 
 
Ta mała rezydencja była również ulubionym miejsce księżnej Daisy- żony Jana Henryka XV von Hochberg’a, która z czasem rozjaśniła wnętrza poprzez dodanie jasnych mebli oraz pomalowanie ścian na jasne kolory. By ułatwić służbie pracę zainstalowano windę, którą transportowano dania, a do zameczku zawitała elektryczność.
 
DSC_0052DSC_0054DSC_0055

Zameczek myśliwski należał do Hochbergów do 1938r kiedy synowie Jana Henryka XV przekazali go państwu, spłacając w ten sposób część opłaty spadkowej, której koszty musieli ponieść po śmierci ojca. Pierwszym zarządzającym stały się lasy Państwowe, potem kopalnie i górnicze zrzeszenia, a od 2003r należy do Skarbu Państwa. Dziś mieści się tam restauracja oraz hotel zajmujący I i II piętro budynku, który w 13 pokojach może przenocować 26 gości.

DSC_0038

DSC_0092

DSC_0103
Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu.
 
Hotel_Noma_Residence_167094_Fotopolska-Eu-1Wnetrze_1143787_Fotopolska-Eu-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

88 + = 93