browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Wodzisławiu- Kokoszycach

DSC_0316
 
Następne miejsce, które odwiedziłam w poszukiwaniu ciekawych miejsce to Kokoszyce- dzielnica Wodzisławia Śląskiego. Pierwszy raz jako wieś zostały wspomniane w 1444r,9 a nazwa pochodzi od nazwy ptaka domowego- kury, do czego nawiązuje herb.

 
 
 
Pałac w Wodzisławiu- Kokoszycach wybudował w 1822r Wilhelm Franz von Zawadzki- ówczesny właściciel Kokoszyc.

mapa_polski-—-kopia1

Najstarszą częścią jest wschodnia część budowli, w której mieści się główne wejście ozdobione neobarokowym portalem, do którego wiodą kamienne schody. Pałac posiadał również wieżę. Za rezydencją założono park, gdzie prócz naszych drzew i krzewów spotkać można tulipanowce oraz azalie. Znajduje się tam również osiem stawów.
 
wodzisław śl.
 
DSC_0335DSC_0336
 
 
 
Kolejnym właścicielem pałacu został w 1892r Gustav von Ruffer, który ożenił się z hrabiną Gabrielą Henckel von Donnersmarck. Jemu zawdzięcza się rozbudowę budowli w 1893r: zyskała dwa skrzydła od strony zachodniej stanowiące obecną główną część. Herb rodów Henckel von Donnersmarck i von Ruffer umieszczono w szczycie środkowej części pałacu.

CIEKAWOSTKA

DSC_0359

Co do daty umieszczonej w szczycie pałacu znalazłam dwie hipotezy. Pierwsza mówi, że oznacza ona datę jego wybudowania w 1783r przez ówczesnego właściciela tamtejszego majątku- Gustawa Baltazara von Czebulke, a jego rozbudowy w wygląd jaki dziś możemy oglądać dokonał Gustaw von Ruffer. Według drugiej hipotezy mylnie spisano rzymskie cyfry pomijając C i X, bez których jest data 1783r, za to z nimi oznaczałoby rok 1893 kiedy miała miejsce rozbudowa rezydencji przez Gustava von Ruffera.

DSC_0355
 
Po śmierci Gustava w 1913r majątek przypadł wdowie i za jej czasów miała miejsce kolejna rozbudowa pałacu w latach 1919-1920r. Wówczas powiększono powierzchnię mieszkalną oraz zbudowano kaplicę burząc jednocześnie strzelistą wieżę.

CIEKAWOSTKA

Fotopolska_852890
 
Gustav von Ruffer będąc właścicielem dóbr rycerskich w Kokoszycach odziedziczył w 1896r po wuju majątek w Tyńcu (dziś Tyniec Mały) pod Wrocławiem. Ponadto był fundatorem kościółka zwanego klasztorkiem znajdującego się na obrzeżach parku. Budowla w kształcie litery T to połączenie kaplicy z willą. Gustav von Rufer wybudował go w 1902r podobno jako wotum swojego przejścia z protestantyzmu na katolicyzm. Jego żona stworzyła tam ochronkę dla dzieci robotników pracujących w majątku prowadzoną przez siostry boromeuszki. W kaplicy odbywały się nabożeństwa, a pod podłogą znajdowała się krypta grobowa, gdzie po śmierci spoczął jej mąż. Gdy wdowa opuściła majątek, zamknięto ochronkę, a do Tyńca przeniesiono również zwłoki Gustava.

DSC_0343Po wybuchu II wojny światowej właśnie do klasztorku przeniosły się siostry zakonne sprawujące opiekę nad późniejszym Domem Rekolekcyjnym.

DSC_0352
Kiedy tamta część Śląska w 1922r znalazła się w granicach Polski- właścicielka pałacu przeniosła się do posiadłości w Tyńcu, a tę z Kokoszyc sprzedała w 1925r Administracji Apostolskiej.

Nowy właściciel miał w planie utworzenie w pałacu seminarium, a póki co wydzierżawił go na krótki czas hrabiemu Hansowi von Oppersdorfowi.

DSC_0340
 
 
 
W 1927r hrabia zrezygnował z dalszej dzierżawy, utworzono w nim więc dom wypoczynkowy dla księży oraz Dom Rekolekcyjny, który prowadziło Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi.

DSC_0345
 
 
W 1937r podjęto decyzję o gruntownym remoncie budowli lecz nim do niego doszło rozpoczęła się II wojna światowa i władze niemieckie skonfiskowały kościelny majątek. W latach 1940- 1941 w pałacu Niemcy utworzyli szkołę gospodarczą dla dziewcząt, a od 1942r służył za koszary i był hotelem dla oficerów.
DSC_0326

Po zakończeniu II wojny pałac w Kokoszycach wrócił do wcześniejszego właściciela ale wymagał szybkiego i gruntownego remontu.
DSC_0357
 
 
W przeciągu kilkudziesięciu lat pałac w Kokoszycach przeszedł kilka remontów oraz modernizacji, by ostatecznie zostać oddanym do użytku w 2006r jako Dom Rekolekcyjny.
DSC_0360
 
Archiwalne zdjęcie pałacu udostępniono dzięki fotopolska.eu
 
 
 
 

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 − 76 =