browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

pałac w Brunowie

mapka — kopia (7) — kopia
 
Niedaleko Lwówka Sląskiego, w kierunku na Bolesławiec, leży Brunów, gdzie znajduje się kompleks pałacowy w skład którego wchodzi: pałac, oficyna i powozownia.
 
brunów
Początki tej wsi sięgają XIIw, jednakże pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1351r.
 
DSC_0674

Najprawdopodobniej za pierwszego właściciela majątku w Brunowie, którym była w XVw rodzina Zedlitz, zbudowano we wsi dwór o charakterze obronnym. W jego miejscu hrabia Bernhard von Schmettau- kolejny właściciel postawił w latach 1740-1750 barokowy pałac. Powstała wówczas niewielka, dwukondygnacyjna budowla na planie kwadratu.
 
458184
 
 
Jak wiele majątków tak i ten zmieniał dość często właścicieli wśród których byli: hrabia von Sonnenburg (1750-1786), ród von Hochberg (1786r), Christopha von Schweinitz (od 1787r),rodzina Cottent (1838- 1933).
 
 
 
W 1787r pałac w trakcie pożaru uległ zniszczeniu, ale dzięki Christophowi von Schweinitz w ciągu dwóch lat odbudowano go.
DSC_0705

DSC_0711

Powstała wówczas pod nadzorem śląskich architektów: Mahrensberga i Scholtza neobarokowa, dwukondygnacyjna rezydencja.
 
 
 
Na początku XXw poddano go rozbudowie nadając budowli styl klasycystyczny.
DSC_0706
Wybudowano wówczas również stajnię z powozownią- nawiązującą architektonicznie do średniowiecznych budowli sakralnych, powstała fontanna oraz zaprojektowany przez Eduarda Petzolda park. W wyniku kolejnej rozbudowy jaka miała miejsce w latach 1900- 1901 pałac zyskał południowe skrzydło z oranżerią oraz ośmioboczną wieżę. Tak rozbudowany, wzbogacony o trzecią kondygnację możemy dziś oglądać.

DSC_0703
Ostatnim właścicielem pałacu w Brunowie był Georg von Cotten, którego majątek w 1933r przejęła III Rzesza. Urządzono tam szkołę sportową Hitlerjugend, a pod koniec II wojny światowej szkolone tam były jednostki Volksstrumu.
 

 
Dzięki temu, że był własnością III Rzeszy wojnę przetrwał nieuszkodzony. Po jej zakończeniu stacjonowały tam przez kilka miesięcy wojska radzieckie i pałac był rozkradany oraz niszczony. W późniejszych latach zarządzanie nim oddano Rejonowi Dróg Publicznych oraz Polskim Kolejom Państwowym i służył jako ośrodek kolonijno- wczasowy.
1

DSC_0714

Obecnie jest własnością prywatną, został odnowiony i mieści się w nim strefa wellness & SPA, kawiarnia, bar, restauracja oraz pokoje hotelowe. W budynku byłej powozowni znajduje się sala balowo- konferencyjna oraz pokoje hotelowe.
20150517_145308
 
 
 
 
 
Pałac w Brunowie z lotu ptaka:
http://www.polskazdrona.pl/palac-brunow-166.html
 

Archiwalne zdjęcia dodano dzięki Fotopolska.eu

Galeria


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =